Doprava zdarma pri nákupe nad 70€

Vitamíny v lete

Leto pre mnohých znamená obdobie radosti, športu a vychutnávania pekného slnečného počasia s kamarátmi. Dni sú dlhšie, čo vám umožňuje za deň stihnúť viac aktivít. Letné mesiace si avšak môžete užiť naplno iba pod podmienkou, že je vaše telo zdravé a pripravené túto námahu zvládať. Práve teplé počasie, zrýchlený metabolizmus, veľa vypotených tekutín a zvýšené nároky na energiu dokážu nepríjemne prekaziť letné plány. Aby ste sa vyhli zdravotným problémom, nezabudnite doplniť 4 najdôležitejšie „letné“ vitamíny.

Vitamín C

Je to asi najznámejší zo všetkých vitamínov, ale ľudia aj napriek tomu často podceňujú jeho dôležitosť. Organizmus ho využíva na posilnenie imunity, cievneho systému, kostí, ale aj funkcie neurotransmiterov. O výživových doplnkoch s obsahom vitamínu C počúvame hlavne v zime, kedy je zvýšený výskyt chrípkových ochorení. Ak ale nemáte v obľube zeleninu a ovocie, určite by ste po nich mali siahnuť aj v lete.

Prirodzeným zdrojom vitamínu C sú takmer všetky druhy ovocia a zeleniny. Keďže v lete dozrievajú plody plné tohto vitamínu, nebudete mať problém s jeho príjmom. Z domácich druhov rastlín môžete konzumovať jahody, papriku, paradajky, hrášok alebo jablká. Ak chcete aj niečo exotické, výborným zdrojom vitamínu C je kiwi, papaya, guava alebo akýkoľvek citrus.

Vitamín E

Tento vitamín je rozpustný v tukoch, čo znamená že aj potraviny s jeho obsahom budú obsahovať viac tuku. V organizme zohráva dôležitú úlohu pri odstraňovaní voľných radikálov a toxínov. Je to antioxidant, ktorý podporí funkciu vašej pečene.

V prípade, že sa chcete vyhnúť výživovým doplnkom, hľadajte v obchodoch rôzne druhy orechov a semienok, špenát, špargľu a avokádo. Aj niektoré druhy olejov sú bohatým zdrojom vitamínu E – konkrétne olej z pšeničných klíčkov alebo lieskových orechov.

Vitamín D

Vitamín D sa od ostatných odlišuje tým, že telo si ho tvorí samé keď je vystavené slnečnému žiareniu. Názory odborníkov sa líšia v tom, koľko percent tela treba odkryť na to, aby sa spustila jeho produkcia. Ak sa ale pravidelne pohybujete v krátkom oblečení, prípadne v plavkách hocikde vonku, máte istotu že sa vyhnete problémom spôsobeným jeho nedostatkom.

Pri tomto vitamíne je dôležité povedať, že telo si z neho robí zásoby. Je prirodzené, že v zime sa vystavujete slnečnému žiareniu oveľa menej. Organizmus to vie a preto sa snaží čo najviac ušetriť na studenšiu časť roka. Ak začnete užívať doplnky s obsahom vitamínu D už v lete, vaše telo sa vám v zime odvďačí silnejšou imunitou a zvýšenou schopnosťou regenerácie po úrazoch.

Vitamín A

Ak chcete zabrániť predčasnému starnutiu pleti, vitamín A bude vašim najlepším pomocníkom. V lete je dôležitý preto, že koža je v tomto období veľmi namáhaná. Ultrafialové žiarenie zo slnka, kúpanie sa, fyzická námaha pri rôznych športoch… to všetko sa môže v budúcnosti prejaviť napríklad vo forme vrások.

Doplňte ho buď výživovým doplnkom, alebo jedlami ako brokolica, mrkva, zemiaky, melón, červená paprika, mlieko, vajíčka a syry.

Ak to nemáte vo zvyku, začnite aj v lete vitamínom venovať pozornosť. Prospeje to vášmu zdraviu, výzoru aj radosti z tohto slnečného ročného obdobia. Dokonca vás to ani nebude stáť veľa námahy – či už zvolíte výživové doplnky alebo vyváženú stravu, to je na vašom rozhodnutí.

 

Zdroje

https://burtsrx.com/4-vitamins-for-summer-absolutely-need/

https://www.eliteworldhotels.com.tr/blog-en/healthy-lifestyle/vitamins-you-need-to-take-in-the-summer.6.3334.aspx

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne