logo

Typy kolagénov

Z čoho je kolagén vyrobený? Kolagén sa nachádza vo väčšine tkanív zvierat a vyzerá ako lano s viacerými vrstvami. Tak ako lano, aj kolagén má viac vlákien. Kolagénové vlákna majú 4 štrukturálne úrovne a z toho 3 sú cievky. Tieto vlákna umožňujú tvarovať a udržiavať tkanivá. Táto tzv. “Mikrofibrilárna štruktúra” je to, čo vytvára kolagén.

Doposiaľ poznáme 16 rozličných typov kolagénu v ľudskom tele. To zahŕňa kolagén typu 1,2,3,5 a 10. Väčšina kolagénu – medzi 80 až 90 percent – sa skladá z typu 1,2 a 3. Kolagén typu 1 predstavuje až 90 % všetkých kolagénov v ľudskom tele. Poznáme aj iné typy kolagénov, ktoré sa používajú na výrobu rôznych jedál alebo doplnkov výživy.

Zoznam kolagénov, ich zdrojov a na čo sú určené:

  • Kolagén typu 1/ typu I: Kolagén typu 1 je najrozšírenejší a je považovaný za najsilnejší kolagén. Tento typ kolagénu môžete nájsť v ľudskom tele. Skladá sa z eozinofilných vlákien, ktoré formujú naše telo, pokožku, orgány alebo kosti. Kolagén typu 1 napomáha kostiam, hojeniu ran, dodáva našej koži elasticitu a drží naše tkaniva pokope.
  • Kolagén typu 2/ typu II: Kolagén typu 2 je určený k budovaniu chrupaviek. Zdravie našich kĺbov závisí na kolagéne tohto typu a preto je dôležitá prevencia a užívanie kolagénov.
  • Kolagén typu 3/ typu III: Kolagén typu 3 je tvorený retikulárnymi väzivami a je hlavnou zložkou extracelulárnej hmoty, ktorá tvorí naše orgány. Zvyčajne sa vyskytuje spolu s kolagénom typu 1 a napomáha našej pokožke k jemnosti a elasticite. Takisto napomáha naším cievam a tkanivám vnútri srdca. Ak je nedostatok kolagén typu 3 môže dojsť k prasknutiu ciev a dokonca k skorej smrti (Štúdia).
  • Kolagén typu 4/ typu IV: Kolagén typu 4 má dôležitú funkciu pri vytváraní bazálnej membrány. Bazálna membrána je potrebná k správnemu fungovaniu čriev a nervov. Tvorí lem orgánov tráviaceho ústrojenstva a dýchacích ciest. Bazálnu membránu môžeme nájsť medzi vrchnou vrstvou kože a spodnou vrstvou kože. Je to tenká vrstva gélovej tekutiny, a poskytuje akýsi “vankúš” pre tkanivo nad membránou.
  • Kolagén typu 5/ typu V: Kolagén typu 5 je potrebný pre torbu povrchu našich buniek, vlasových prameňov a môžete ho nájsť aj v placente.
  • Kolagén typu 10/ typu X: Kolagén typu 10 pomáha formovať nové kosti a chrupavky. Zapája sa aj do procesu kostnatenia a je účinný aj pri hojení polámaných kostí. (Štúdia)

Zdroje kolagénov

typy kolagenov

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na