Doprava zdarma pri nákupe nad 70€

Typy kolagénov

Z čoho je kolagén vyrobený? Kolagén sa nachádza vo väčšine tkanív zvierat a vyzerá ako lano s viacerými vrstvami. Tak ako lano, aj kolagén má viac vlákien. Kolagénové vlákna majú 4 štrukturálne úrovne a z toho 3 sú cievky. Tieto vlákna umožňujú tvarovať a udržiavať tkanivá. Táto tzv. “Mikrofibrilárna štruktúra” je to, čo vytvára kolagén.

Doposiaľ poznáme 16 rozličných typov kolagénu v ľudskom tele. To zahŕňa kolagén typu 1,2,3,5 a 10. Väčšina kolagénu – medzi 80 až 90 percent – sa skladá z typu 1,2 a 3. Kolagén typu 1 predstavuje až 90 % všetkých kolagénov v ľudskom tele. Poznáme aj iné typy kolagénov, ktoré sa používajú na výrobu rôznych jedál alebo doplnkov výživy.

Zoznam kolagénov, ich zdrojov a na čo sú určené:

  • Kolagén typu 1/ typu I: Kolagén typu 1 je najrozšírenejší a je považovaný za najsilnejší kolagén. Tento typ kolagénu môžete nájsť v ľudskom tele. Skladá sa z eozinofilných vlákien, ktoré formujú naše telo, pokožku, orgány alebo kosti. Kolagén typu 1 napomáha kostiam, hojeniu ran, dodáva našej koži elasticitu a drží naše tkaniva pokope.
  • Kolagén typu 2/ typu II: Kolagén typu 2 je určený k budovaniu chrupaviek. Zdravie našich kĺbov závisí na kolagéne tohto typu a preto je dôležitá prevencia a užívanie kolagénov.
  • Kolagén typu 3/ typu III: Kolagén typu 3 je tvorený retikulárnymi väzivami a je hlavnou zložkou extracelulárnej hmoty, ktorá tvorí naše orgány. Zvyčajne sa vyskytuje spolu s kolagénom typu 1 a napomáha našej pokožke k jemnosti a elasticite. Takisto napomáha naším cievam a tkanivám vnútri srdca. Ak je nedostatok kolagén typu 3 môže dojsť k prasknutiu ciev a dokonca k skorej smrti (Štúdia).
  • Kolagén typu 4/ typu IV: Kolagén typu 4 má dôležitú funkciu pri vytváraní bazálnej membrány. Bazálna membrána je potrebná k správnemu fungovaniu čriev a nervov (Štúdia). Tvorí lem orgánov tráviaceho ústrojenstva a dýchacích ciest. Bazálnu membránu môžeme nájsť medzi vrchnou vrstvou kože a spodnou vrstvou kože. Je to tenká vrstva gélovej tekutiny, a poskytuje akýsi “vankúš” pre tkanivo nad membránou.
  • Kolagén typu 5/ typu V: Kolagén typu 5 je potrebný pre torbu povrchu našich buniek, vlasových prameňov a môžete ho nájsť aj v placente.
  • Kolagén typu 10/ typu X: Kolagén typu 10 pomáha formovať nové kosti a chrupavky. Zapája sa aj do procesu kostnatenia a je účinný aj pri hojení polámaných kostí. (Štúdia)

Zdroje kolagénov

typy kolagenov

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne