logo

Strie – prečo vznikajú a ako sa pred nimi chrániť?

Môžu vzniknúť na rôznych miestach, v rôznych tvaroch, rôznych veľkostiach a rôznych farbách. Presne preto je boj proti striám tak náročný. Nikdy presne neviete, kedy a či vôbec vzniknú. Ženy sú väčšinou na tvorbu strií náchylnejšie, ale nevyhýbajú sa ani mužom. Či už ich máte, alebo sa bojíte že sa vám vytvoria, prečítajte si niečo o príčinách vzniku a boji proti nim.

Keď sa koža nestíha prispôsobiť

Koža, ako najväčší orgán pokrývajúci celé telo, je namáhaná pri každom pohybe. Skladá sa z viacerých vrstiev, ale v súvislosti so striami je dôležité práve podkožie. Táto časť je totižto zodpovedná za pružnosť kože. V podkožných tkanivách nájdete veľký podiel kolagénu, ktorý sa nachádza napríklad aj v chrupavkách a svaloch. Ak skombinujete nedostatok kolagénu a prudké zmeny pod kožou (priberanie, chudnutie, tehotenstvo, rast…) výsledkom je, že podkožie popraská. Následkom tohto javu sú malé jazvy rôznych tvarov a farieb, ktoré poznáme ako strie.

Doplňte kolagén

Ak viete, že vaše telo čakajú náhle zmeny, najlepšie čo môžete urobiť je doplniť kolagén. Je pravdou, že organizmus si ho v určitom množstve vyrába aj sám, ale s vekom jeho tvorba slabne. Preto je dôležité doplniť ho v strave alebo prostredníctvom výživových doplnkov. V lekárni vám určite poradia, aká forma je pre vás vhodná. Ak ale chcete prijímať kolagén prirodzene, odporúča sa jesť ryby, zeleninu, lesné plody, sóju alebo citrusy.

Čo robiť, keď sa strie objavia

Bohužiaľ, úplné odstránenie strií je takmer nemožné. Moderná medicína ich dokáže pomerne efektívne zmenšiť, zjemniť a po čase sa do veľkej miery môžu farebne zladiť s okolitou pokožkou. Na strie sa používajú rôzne krémy a prípravky, ktoré obsahujú kolagén, elastín, kyselinu hyalurónovú, kyselinu askorbovú a oleje, ktoré koži dodajú látky potrebné na regeneráciu a opätovné nadobudnutie pružnosti. V každom prípade sa ale pred použitím prípravkov na liečenie poraďte so svojim dermatológom.

Dobré je sa na strie pripraviť už dopredu, hlavne keď viete, že sú bežné vo vašej rodine. V rizikových obdobiach dopĺňajte vyššie spomínané látky, aby sa koža mohla zmenám prispôsobovať. A keď sa objavia, nebojte sa – je veľká šanca, že po určitom čase budú pri správnej starostlivosti od okolitej kože rozoznateľné len ťažko.

[ux_custom_products cat=”kolagen” products=”” columns=”4″]

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na