Probiotiká sú živé mikroorganizmy nachádzajúce sa v našej črevnej mikroflóre. Názov probio, je odvodený od slova bios – pre život, a naznačuje tak na mikroorganizmy, ktoré majú počas užívania probiotík priaznivý vplyv na naše telo. Probiotiká chránia sliznicu čriev, napomáhajú trávenieu, pomáhajú pri zápchach či hnačke a dokonca môžu vplývať na znižovanie cholesterolu v ľudskom tele. Probiotiká nájdeme hlavne v potravinách s vysokým obsahom probiotických kultúr. Patria k nim napríklad mliečne výrobky ako kefírové mlieko, žinčica, jogurt, bryndza, acidofilné mlieko, ale aj kyslá kapusta.
Čo nájdete v našich probiotikách?
Až 10 miliárd probiotických baktérií. A to všetko v jednej dávke našich tekutých probiotík. Vybrali sme pre Vás zo štyroch druhov baktérii, ktoré sme uložili do ochranného obalu aby sa dostali až do čriev a tam sa rozpustili.
Existujú rôzne kmene baktérií a tie majú aj odlišné úlohy v našom tele. Nachádzajú sa na rôznych miestach tráviaceho traktu. Najkvalitnejšie sú však tie, ktoré obsahujú aspoň miliardu živých baktérií a aspoň 3 — 4 kmene. Kmene totižto navzájom spolupracujú a sú tak účinnejšie.
Medzi najznámejšie patria baktérie z rodov:
Lactobacillus
Bifidobacterium
Poznáme viac druhov baktérií a každý je určený na rôzny typ ťažkostí. Do kmeňa Lactobacillus môžeme zaradiť Lactobacillus acidophilus (podporuje vstrebávaniu živín, pomoc pri hnačke a trávení mliečnych potravín — intolerancia laktózy), Lactobacillus salivarius (celý rad terapeutických vlastností vrátane potlačenia patogénnych baktérií a pomáha pri IBD) a Lactobacillus plantarum (stimuluje imunitný systém).
Kmeň Bifidobacterium, kam patria aj Bifidobacteriumlactis napomáhajú pri kontrolovaní zápaloch v tele ale aj pri srdcovocievnych chorobách *
Kedy užívať probiotiká?
Črevnú mikroflóru v tele ovplyvňuje viac ako 400 000 baktérií a mnohé z nich sú prospešné a nevyhnutné. Flóra každého človeka je unikátna. Správne fungovanie je nevyhnutné pre prirodzený vývoj imunitného systému už od narodenia. Jej zloženie sa formuje s pribúdajúcim vekom a mení vplyvom viacerých faktorov.
Narušiť mikroflóru môžu všelijaké látky, ako napr. antibiotiká. Tie nemajú schopnosť rozlíšiť prospešné baktérie a tak zahubia všetky, ktoré im vojdú do cesty. Predpisujú sa bežne na zápaly v tele a môžu spôsobiť rôzne ťažkosti ako napr. kŕče v bruchu, hnačka, nevoľnosť alebo u žien aj kvasinkové infekcie.
Probiotiká je vhodné užívať aj ako prevenciu. Sú vhodné pri budovaní zdravého imunitného systému, zdravého tráviaceho traktu a mnoho iného. Do našich probiotík sme pridali aj vitamín C aby sme tak znásobili účinok na imunitný systém.
Čo je CFU?
Množstvo baktérií v jednej dávke probiotík sa udáva v jednotkách tvoriacich kolónie, tzv. CFU (z anglického výrazu colony forming units). Probiotiká sú v ochrannom obale, ktorý zaručuje, že sa tieto baktérie dostanú cez žalúdočný systém až do čriev bez poškodenia.