Obezita je novodobá epidémia. Útočiaca na všetky vekové kategórie a odborníci dvíhajú varovný prst. Štatistiky ukazujú, že extrémna nadváha každoročne vezme život 3 miliónom ľudí. Napriek tomu, že tejto problematike svet venuje veľkú pozornosť, čísla nezastaviteľne rastú a predpokladá sa, že v roku 2030 bude každý druhý Európan obézny.
Keby išlo iba o estetický problém, situácia by nebola tak kritická. Obezita však znižuje kvalitu života a predstavuje život ohrozujúce ochorenie.
Čo je vlastne obezita?
Obezita je porucha stravovania, klasifikovaná ako chronické ochorenie. Prejavuje sa nadmerným ukladaním tuku v dôsledku veľkého nepomeru prijatej a vydanej energie. Samozrejme vznik obezity ovplyvňuje viacero faktorov. Môže ísť o genetiku, hormonálne a metabolické zmeny, užívanie liekov ale aj stres a depresia. Existuje niekoľko stupňom obezity od ľahšej po najťažšiu formu.
Odhaliť obezitu nie je ťažké, avšak závažnosť ochorenia sa zisťuje na základe výpočtu BMI indexu a fyziologických vyšetrení.
Ľahostajnosť vedúca k ohrozeniu života
Obezita nevzniká zo dňa na deň. Ide o dlhodobejší proces a pokiaľ človek problém prehliada, môže niesť vážne následky. Postihnutí sú často vystavení posmeškom okolia, majú problém s oblečením, pohybom a často nezvládajú bežné činnosti.
To ale nie je to najhoršie. Obezita ide ruka v ruke s kardiovaskulárnymi ochoreniami a zvyšuje riziko srdcovej príhody. Tuk, usadený na vnútorných orgánoch vplýva na produkciu hormónov, ktoré dokážu podnietiť vznik rakoviny. Dokonca existuje predpoklad, že obezita môže viesť k úpadku mentálneho zdravia.
Čím viac kíl, tým komplikovanejšie riešenie
Ľahšie formy obezity sa dajú zvládnuť aj svojpomocne. Chce to ale silné odhodlanie a rapídnu zmenu životného štýlu. Na prvom mieste stojí úprava stravy a aktívny pohyb.
Morbídne obézni ľudia už potrebujú odbornú pomoc a cesta k normálnemu životu je dlhá a tŕnistá.
Preto je dôležité problém riešiť hneď na začiatku. Telo môže narásť neuveriteľne rýchlo, no zmenšiť ho, už tak jednoduché nebude.