logo

Obezita nie je o kráse ale zdraví

Obezita je novodobá epidémia. Útočiaca na všetky vekové kategórie a odborníci dvíhajú varovný prst. Štatistiky ukazujú, že extrémna nadváha každoročne vezme život 3 miliónom ľudí. Napriek tomu, že tejto problematike svet venuje veľkú pozornosť, čísla nezastaviteľne rastú a predpokladá sa, že v roku 2030 bude každý druhý Európan obézny.

Keby išlo iba o estetický problém, situácia by nebola tak kritická. Obezita však znižuje kvalitu života a predstavuje život ohrozujúce ochorenie.

Čo je vlastne obezita?

Obezita je porucha stravovania, klasifikovaná ako chronické ochorenie. Prejavuje sa nadmerným ukladaním tuku v dôsledku veľkého nepomeru prijatej a vydanej energie. Samozrejme vznik obezity ovplyvňuje viacero faktorov. Môže ísť o genetiku, hormonálne a metabolické zmeny, užívanie liekov ale aj stres a depresia. Existuje niekoľko stupňom obezity od ľahšej po najťažšiu formu.
Odhaliť obezitu nie je ťažké, avšak závažnosť ochorenia sa zisťuje na základe výpočtu BMI indexu a fyziologických vyšetrení.

Ľahostajnosť vedúca k ohrozeniu života

Obezita nevzniká zo dňa na deň. Ide o dlhodobejší proces a pokiaľ človek problém prehliada, môže niesť vážne následky. Postihnutí sú často vystavení posmeškom okolia, majú problém s oblečením, pohybom a často nezvládajú bežné činnosti.
To ale nie je to najhoršie. Obezita ide ruka v ruke s kardiovaskulárnymi ochoreniami a zvyšuje riziko srdcovej príhody. Tuk, usadený na vnútorných orgánoch vplýva na produkciu hormónov, ktoré dokážu podnietiť vznik rakoviny.  Dokonca existuje predpoklad, že obezita môže viesť k úpadku mentálneho zdravia.

Čím viac kíl, tým komplikovanejšie riešenie

Ľahšie formy obezity sa dajú zvládnuť aj svojpomocne. Chce to ale silné odhodlanie a rapídnu zmenu životného štýlu. Na prvom mieste stojí úprava stravy a aktívny pohyb.
Morbídne obézni ľudia už potrebujú odbornú pomoc a cesta k normálnemu životu je dlhá a tŕnistá.
Preto je dôležité problém riešiť hneď na začiatku. Telo môže narásť neuveriteľne rýchlo, no zmenšiť ho, už tak jednoduché nebude.

 

 

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na