Doprava zdarma pri nákupe nad 70€

Obezita nie je o kráse ale zdraví

Obezita je novodobá epidémia. Útočiaca na všetky vekové kategórie a odborníci dvíhajú varovný prst. Štatistiky ukazujú, že extrémna nadváha každoročne vezme život 3 miliónom ľudí. Napriek tomu, že tejto problematike svet venuje veľkú pozornosť, čísla nezastaviteľne rastú a predpokladá sa, že v roku 2030 bude každý druhý Európan obézny.

Keby išlo iba o estetický problém, situácia by nebola tak kritická. Obezita však znižuje kvalitu života a predstavuje život ohrozujúce ochorenie.

Čo je vlastne obezita?

Obezita je porucha stravovania, klasifikovaná ako chronické ochorenie. Prejavuje sa nadmerným ukladaním tuku v dôsledku veľkého nepomeru prijatej a vydanej energie. Samozrejme vznik obezity ovplyvňuje viacero faktorov. Môže ísť o genetiku, hormonálne a metabolické zmeny, užívanie liekov ale aj stres a depresia. Existuje niekoľko stupňom obezity od ľahšej po najťažšiu formu.
Odhaliť obezitu nie je ťažké, avšak závažnosť ochorenia sa zisťuje na základe výpočtu BMI indexu a fyziologických vyšetrení.

Ľahostajnosť vedúca k ohrozeniu života

Obezita nevzniká zo dňa na deň. Ide o dlhodobejší proces a pokiaľ človek problém prehliada, môže niesť vážne následky. Postihnutí sú často vystavení posmeškom okolia, majú problém s oblečením, pohybom a často nezvládajú bežné činnosti.
To ale nie je to najhoršie. Obezita ide ruka v ruke s kardiovaskulárnymi ochoreniami a zvyšuje riziko srdcovej príhody. Tuk, usadený na vnútorných orgánoch vplýva na produkciu hormónov, ktoré dokážu podnietiť vznik rakoviny.  Dokonca existuje predpoklad, že obezita môže viesť k úpadku mentálneho zdravia.

Čím viac kíl, tým komplikovanejšie riešenie

Ľahšie formy obezity sa dajú zvládnuť aj svojpomocne. Chce to ale silné odhodlanie a rapídnu zmenu životného štýlu. Na prvom mieste stojí úprava stravy a aktívny pohyb.
Morbídne obézni ľudia už potrebujú odbornú pomoc a cesta k normálnemu životu je dlhá a tŕnistá.
Preto je dôležité problém riešiť hneď na začiatku. Telo môže narásť neuveriteľne rýchlo, no zmenšiť ho, už tak jednoduché nebude.

 

 

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne