logo

Ako si užiť outdoor športy aj v zime

So zimou prichádzajú problémy, ktoré všetci športovci dobre poznajú. Chladné počasie dokáže výrazne skomplikovať pohyb vonku a v niektorých prípadoch môže priniesť aj zdravotné problémy. Našťastie máme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu s ochranou proti chladnému počasiu a jeho vplyvu na organizmus. Budete si tak môcť užívať športy aj v studenšej časti roka.

Cieľom je sucho, nie teplo

Veľa ľudí si myslí, že v zime je potrebné sa obliecť čo najteplejšie. To ale nie je celkom pravda – oveľa dôležitejšie je, aby ste ostali v suchu. Pokiaľ sa budete hýbať, vaše telo si zvládne teplo vytvoriť samé. Problém nastáva, keď si oblečiete tričko, ktoré nasáva pot. Ten sa začne odparovať, následkom čoho začnete strácať teplo. Aby ste tomu predišli, je dôležité kúpiť si oblečenie určené na odvádzanie potu od povrchu tela. V obchodoch ho nájdete ako „funkčné oblečenie.“

Ochráňte uši, nos a prsty

Prirodzenou reakciou organizmu na chlad je odkrvenie tých častí tela, ktoré strácajú najviac tepla. To v praxi znamená prsty, dlane, chodidlá, uši, nos. Je teda dôležité nosiť čiapku, prekryť oblasť nosa, úst a brady šatkou a nezanedbať kvalitu alebo množstvo ponožiek. Prípadne môžete vyskúšať hrejivé vankúšiky, ktoré sa dajú prilepiť na ponožku a vložiť do rukavíc. Nájdete ich v rôznych športových obchodoch a uvidíte, že šport vonku s nimi bude oveľa príjemnejší.

Zahrievajte sa postupne

Vyjsť v zime von a hneď sa nastaviť na športové tempo je postup, ktorý vás jedine vráti naspäť domov. Napríklad pri behu prvých pár minút iba rýchlejšie kráčajte, postupne prejdite do poklusu a až potom začnite bežať. Zmiernite tak teplotný šok, ktorý zažívajú vaše svaly a šľachy a dáte organizmu čas na to, aby sa prispôsobil zmene teploty.

Nezabúdajte na dýchacie cesty

Je prirodzené, že pri športe sa človek zadýcha. To ale môže v kombinácii so studeným vzduchom spôsobiť komplikácie s dýchacími cestami. Pri rýchlejšom dýchaní sa vzduch nestíha ohriať a zvlhčiť v nosovej dutine. Následkom toho sa dýchacie cesty stiahnu a nedokážu zabezpečiť dostatok vzduchu, ktorý by športujúce telo potrebovalo. Riešením môže byť prekrytie nosa nejakou hrubšou šatkou. Tá bude zachytávať vlhkosť z vydychovaného vzduchu a následne ju odovzdá tomu vdychovanému. Taktiež pomôže udržiavať aspoň nejaké teplo v okolí nosa.

Ak chcete športovať v zime, je dôležité si uvedomiť, že telo nebude schopné podávať také výkony, ako v lete. Preto je dobré si jeden dlhý beh rozdeliť na viac kratších v priebehu týždňa, alebo len zvoľniť tempo. S týmto prístupom a vyššie spomínanými tipmi si budete šport užívať aj vtedy, keď teploty klesnú do záporných hodnôt.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na