Leto prináša veľa príjemných vecí – dlhé dni plné zábavy s kamarátmi, dovoleniek, relaxu pri vode alebo obľúbených športov. Okrem toho v lete prichádzajú aj rôzne riziká spojené s veľmi vysokými teplotami. Na území Slovenska už dávno nie sú teploty nad 30°C niečím neobvyklým. Práve kvôli takýmto teplotným extrémom sa u mnohých ľudí dostavuje pocit únavy, ktorý dokáže nepríjemne prekaziť letné plány. Ďalej sa dozviete, prečo tento stav vzniká, ako ho riešiť, prípadne čo robiť, aby ste sa mu vyhli.
Prečo nastáva únava z horúčavy?
Váš organizmus má nejakú teplotnú hranicu, pod ktorou dokáže efektívne fungovať. Akonáhle je táto hranica prekročená, telo robí všetko preto, aby sa ochladilo. Následkom toho sa dostavuje pocit únavy, ktorému sa počas pekného letného dňa chceme všetci vyhnúť. Táto únava by sa dala prirovnať k úspornému režimu, do ktorého sa organizmus v horúčave prepína.
Vaše telo vie, že pri pohybe sa vo svaloch tvorí teplo a tomu sa chce vyhnúť. Okrem toho sa pri zvýšení telesnej teploty viac potíte, strácate tekutiny a je oveľa väčšia šanca, že ste dehydratovaní. Jedným zo spôsobov chladenia organizmu je aj rozšírenie ciev, ktoré vystúpia bližšie ku koži. Vďaka tomu síce dokáže krv lepšie odovzdávať teplo do okolia, ale zároveň klesá krvný tlak – následkom nízkeho tlaku je práve pocit únavy.
Čo robiť, keď príde únava z tepla?
V prvom rade si nájdite miesto v chládku, prípadne vnútri ak je tam príjemne a oddychujte. Nesnažte sa tento stav nasilu prekonať. Vaše telo sa vám snaží povedať, že sa začína prehrievať a potrebuje pokoj. Najlepšie je teda sadnúť si, zobrať si nejaké pitie, ideálne vlažnú vodu, a čakať kým sa schladíte. Dôležité je pripomenúť aj to, že by ste nemali podľahnúť túžbe po veľmi studených veciach – či už je to klimatizácia, sprcha alebo nápoj. Zbytočne tým vystavujete svoj organizmus teplotnému šoku, ktorý sa v kombinácii s inými zdravotnými problémami môže zmeniť až na život ohrozujúci stav. Vojsť do extrémne studenej vody, zapnúť si klimatizáciu na čo najnižšiu teplotu, alebo piť ľadové nápoje sú síce lákavé veci keď je vám veľmi teplo, ale pre vlastné dobro sa snažte ochladiť postupne a nie nárazovo.
Ako únave z tepla predísť?
Základom aktivity v horúcom počasí sú tekutiny. Vďaka nim sa vaše telo bude vedieť chladiť v najefektívnejšej možnej miere a váš krvný tlak bude na správnej úrovni. Ďalej by ste sa mali vyhýbať priamemu slnku medzi 11. a 15. hodinou. Ak ste vonku, vyhľadávajte chládok. Pri fyzickej aktivite si pravidelne doprajte prestávky a používajte krém s ochranným faktorom. Takto by ste sa mali problémom spôsobeným vysokou teplotou vyhnúť a leto si budete môcť užívať naplno.
Tiež myslite na to, že treba vnímať signály, ktoré vám organizmus vysiela. Akonáhle sa vám začne točiť hlava, prestanete vládať a budete cítiť nadmernú únavu, choďte oddychovať do chládku. Okrem seba ale dávajte pozor aj na ostatných ľudí, ktorí môžu mať problémy s prehriatím, teda hlavne starších.
[ux_bestseller_products products=”” columns=”4″ title=”Na únavu odporúčame naše produkty!”]
Zdroje
https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/heatwave-how-to-cope-in-hot-weather/