Ako počas prechodného obdobia (jeseň-zima) posilniť imunitný systém
Chrípkové obdobie prichádza každý rok v približne rovnakom čase – medzi jeseňou a zimou. Je to spôsobené rôznymi faktormi, ako napríklad tým, že keď sa ochladí, ľudia prirodzene trávia viac času v uzavretých priestoroch. Taktiež samotný chlad vysušuje sliznice a sťahuje cievy, čo výrazne znižuje obranyschopnosť organizmu. Jednoducho je to obdobie, kedy majú vírusy najlepšie podmienky na šírenie sa. Tento rok je „bonusový“ v tom, že v spoločnosti máme vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19, čo je o dôvod viac na zlepšovanie imunity. Ako sa teda na chrípkové ochorenia čo najlepšie pripraviť?
Doprajte si viac spánku
Nič neprospeje organizmu viac, než poctivých 8 hodín kvalitného spánku každú noc. Ak ste ten typ človeka, ktorý by najradšej športoval a pracoval až do druhej v noci, skúste si každý deň v rovnaký čas ľahnúť do postele a po dvoch týždňoch si telo zvykne, že sa vtedy treba vypnúť. Zabezpečte aj to, aby vás v spálni nerušili obrazovky – tie kvalitu spánku výrazne znižujú. Vďaka tomu bude váš organizmus oddýchnutý a práve v takom stave sa dokáže najlepšie brániť chorobám.
Prestaňte fajčiť
Fajčenie preukázateľne oslabuje váš imunitný systém. Je to dlho dokázaný fakt, ktorý sa odborníci snažia pravidelne pripomínať, ale aj napriek tomu sa len malá časť fajčiarov rozhodne pre ukončenie zlozvyku. Cigarety napomáhajú tvorbe zápalov v dýchacích cestách a predlžujú čas potrebný na vyliečenie. K tomuto viac netreba dodávať – jednoducho ak chcete pomôcť svojmu telu, prestaňte fajčiť.
Umývajte si ruky
Jedna z mála pozitívnych vecí, ktoré COVID-19 priniesol, je vybudovanie návyku umývania rúk. Pár sekúnd strávených pri umývadle by možno pomohlo každoročne predísť veľkému počtu vírusových ochorení v prechodnom období. Vždy keď prídete domov a pred jedením si mydlom umyte ruky. To vám výrazne pomôže v boji s potenciálnymi chorobami.
Neprestávajte cvičiť
Slnko počas jesene a zimy zapadá skoro a po tme sa už nikomu nechce športovať alebo cvičiť. Aj napriek tomu by ste sa ale mali premôcť a aspoň 30 minút 5-krát do týždňa venovať nejakej forme pohybu. Či už si pôjdete zabehať, alebo doma máte súpravu činiek a pocvičíte si s nimi, to je len na vás. V každom prípade je ale pohyb pre zdravie organizmu veľmi dôležitý a preto by ste ho nemali zanedbávať.
Dodržiavaním týchto tipov sa zvýšia vaše šance na prežitie prechodného obdobia a zimy bez chorôb. Ak ich skombinujete so zdravou stravou plnou ovocia, zeleniny a vitamínov, vaše telo sa vám odvďačí imunitou, ktorú len tak nejaký vírus neporazí.
Užívajte vitamíny
[ux_custom_products cat=”vitaminy-a-mineraly” products=”” columns=”4″ ]