logo

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili. Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

To, čo sme dokázali urobiť s planétou za posledné desaťročia je dych vyrážajúce. Bohužiaľ, nie v pozitívnom slova zmysle. Všade, kam sa pozriete je odpad. Smetiari nestíhajú vyprázdňovať kontajnery, odpad lemuje cesty, povaľuje sa v parkoch, lesoch, pláva v riekach a neraz ho máte aj na tanieri. V oceáne dokonca vyrástol nový ostrov z odpadu, dvadsať krát väčší ako Slovensko. A to je už riadna kopa smetí.
Je zbytočné ukazovať prstom, kto za to môže. Všetci máme určitý podiel viny a prispievame k deštrukcii prostredia v ktorom žijeme. Dôležité je prebrať zodpovednosť a nájsť cestu ako odvrátiť environmentálny kolaps. A tou cestou je Zero Waste.

Čo je Zero Waste?

Zero Waste nie je ďalší moderný trend. Bavíme sa o životnom štýle, ktorý sa opiera o ekológiu s cieľom minimalizovať tvorbu odpadu. Ponúka nám návody a produkty, vďaka ktorým sa už teraz redukuje tá neuveriteľná kopa odpadu všade naokolo. Zero Waste funguje na princípe piatich Z:

  • Zamietni – skutočne potrebujete ďalšie oblečenie, tri kryty a čo tá igelitová taška z obchodu, keď ich máte plnú zásuvku? Nezahŕňajte sa vecami, ktoré v skutočnosti nepotrebujete.
  • Zredukuj – zaútočte na skrinky a urobte inventúru. Vytrieďte to, čo skutočne potrebujte. Ostatné veci darujte alebo využite na maximum a ďalšie už nekupujte.
  • Znovu použi a oprav – premýšľajte skôr, ako niečo vyhodíte. Dá sa daná vec ešte využiť alebo opraviť?
  • Recykluj – to, bez čoho nemôžete žiť, znova použiť alebo opraviť vyhoďte do správneho kontajnera
  • Zvyšok skompostuj – zvyšky z kuchyne nevyhadzujte. Kompostujte a dajte bioodpadu možnosť podporiť nový život
Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na