logo

Ženšen a jeho blahodarné účinky

Ženšen je v čínskej medicíne už veľmi dlho považovaný za všestranný liek. Keď ho ale budete kupovať, pamätajte na to, že nie je ženšen ako ženšen. Originálny druh – ženšen pravý – sa dá len veľmi ťažko vypestovať inde ako v lesoch východnej časti Ázie. Aby sa mohol rozšíriť do sveta, začali sa pestovať druhy ako ženšen sibírsky, päťlistý a indický, ktoré sú na podmienky menej náročné. Stále si ale zachovávajú väčšinu pozitívnych účinkov na organizmus. Ako teda využiť výhody tejto zázračnej rastliny a čo vám dokáže poskytnúť?

Spôsob užívania

Na začiatok treba povedať, že pri užívaní ženšenu sa vôbec nemusíte obmedzovať. Keďže rastlina obsahuje liečivé látky v koreni aj listoch, možnosti sú v podstate neobmedzené. Bežne predávané tabletky, čaj zo ženšenu, tinktúry, prášok, mastičky… je to len na vašej kreativite. Aby ste využili jeho potenciál naplno, je dobré ho v preferovanej forme užívať každý deň ráno.

Účinky

Ženšen má silné liečivé účinky vďaka vysokému obsahu saponínov. Ide o látky, ktoré sa v medicíne používajú už dlho a to vďaka protizápalovým účinkom. Okrem toho obsahuje aj antioxidanty, gintonín (podporuje pamäť a nervovú sústavu) a ginsan (podporuje imunitu). Užívaním ženšenu doprajete svojmu organizmu niečo ako detox. Posilníte obranyschopnosť, dodáte si energiu na každodenné aktivity, zlepšíte výzor pleti a budete ťažiť z jeho antibakteriálnych účinkov. Okrem toho je ženšen veľmi obľúbený aj vďaka afrodiziakálnym efektom, ktoré mnohým mužom v strednom a vyššom veku pomáhajú so zlepšením sexuálnych výkonov.

Pozor na vedľajšie účinky

Pre človeka, ktorý neužíva žiadne lieky a netrpí cukrovkou, je ženšen výbornou voľbou na dodanie energie. Ak ale beriete lieky, určite sa poraďte s lekárom. Jednoznačne by ho nemali užívať tehotné ženy, lebo ženšen môže narušiť správny vývin plodu. A ak patríte medzi kávičkárov, tiež je dobré zvážiť či vám prospeje. Ako ste sa mohli vyššie dočítať, ženšen sám o sebe povzbudí organizmus, takže v kombinácii s kofeínom môžete pociťovať búšenie srdca alebo bolesti hlavy. A samozrejme, poriadne si prečítajte leták o používaní konkrétneho výživového doplnku – ženšen by sa totižto nemal užívať dlhšie ako tri mesiace bez mesačnej pauzy.

Ak hľadáte spôsob, ako si vylepšiť zdravie a dodať energiu, ženšen je výborným riešením. Stačí si len vybrať formu, v ktorej vám bude užívanie najviac vyhovovať a čo najskôr začať. Budete mať viac radosti zo života a ešte k tomu ju dosiahnete úplne prírodným riešením.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na