logo

Začali ste športovať? Toto sú 3 tipy, ako predísť športovým zraneniam

Pravidelnému pohybu a športovým aktivitám by sa mal venovať každý, kto vyznáva zdravý životný štýl. Najmä na jar mnohí z nás vyťahujú svoju športovú výbavu a vyrážajú von za pohybom. Teplejšie dni lákajú poriadne si zabehať, vyraziť na cyklotúru či zahrať si futbal s priateľmi. Športové zranenia sa však určite neoplatí podceňovať. Toto sú spôsoby, ako sa im vyhnúť.

Hoci športovanie a dostatočný pohyb sa považujú všeobecne za zdraviu prospešné aktivity, ak to preženieme, prudko stúpa riziko rôznych športových zranení a úrazov. Nedostatočná príprava a preťaženie svalov vám v tom lepšom prípade spôsobia akurát tak svalovicu, ktorá vás o pár dní prejde. Ak to už ale preženiete poriadne, prípadne to preháňate často, vyskytnúť sa môže vážne poškodenie svalov, natrhnuté šľachy, poranenie kolena či únavové zlomeniny.

Či už sa vyberiete za športovými aktivitami von alebo do miestneho fitnes centra, myslite na tieto tri zásady, vďaka ktorým minimalizujete riziko športového zranenia.

Príprave sa venujte naozaj poctivo

Začať športovať po zimnom leňošení a rovno ostrým tréningom je pre telo poriadny šok. Nenechajte sa uniesť emóciami a so športovaním začnite pozvoľna. Nechcite od svojich svalov hneď maximum. Záťaž zvyšujte postupne a pred samotným športovaním nikdy neopomeňte strečing.

Po cvičení si vyhraďte dostatok času na regeneráciu

Tak ako by ste sa pred cvičením a športovaním mali venovať príprave, tak rovnako by ste si mali vyhradiť čas na postupné znižovanie záťaže a následnú regeneráciu. V období tesne po cvičení záleží na poriadnej regenerácii svalov a dostatku oddychu. Hoci máte veľkú chuť stále behať či bicyklovať, športovým aktivitám sa venujte s rozumom a telo príliš nepreťažujte.

Športovým aktivitám prispôsobte stravu a prísun tekutín

Ak ste boli doteraz skôr pasívny a až teraz ste sa rozhodli začať sa poriadne hýbať, zvýšenej aktivite určite prispôsobte aj váš jedálniček. Ak vaše namáhané svaly nebudú mať dostatok bielkovín, nebudú mať príliš z čoho rásť. Rovnako je pri tréningoch a športovaní dostatočný prísun tekutín a ďalších živín. Pri zvýšenej športovej záťaži je vhodné siahnuť aj po doplnkoch výživy.

Pre športovcov je napríklad ideálnou voľbou multivitamínový nápoj Swedish Nutra Mega Sport, ktorý je vhodný na každodennú podporu organizmu pri cvičení a podávaní športových výkonov. Okrem komplexu vitamínov a minerálov pre zvýšenie energie obsahuje aj dôležité aminokyseliny nevyhnutné pre správnu regeneráciu a budovanie svalovej hmoty. Pokroková formula Super Sport Green je posilou pre každého, kto to s pohybom a športovaním myslí naozaj vážne.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na