Doprava zdarma pri nákupe nad 70€

Všetko, čo potrebujete vedieť o soli

Podľa dlhodobých štatistík sa ukazuje, že ľudia konzumujú nadmerné množstvá soli. Prijímame ju v rôznych polotovaroch, fast-foodoch, ale aj pri chrúmaní chipsov pri televízii. Niektorí tiež zbytočne veľa solia, keď si varia vlastné jedlá. Koľko soli je už priveľa, ktorý druh je zdravší a čo sa deje s organizmom, keď prijíma veľa soli? Odpovede na tieto otázky nájdete nižšie v článku.

Koľko soli potrebujeme?

Ľudské telo potrebuje na správne fungovanie približne 1g soli denne. Problém je, že napríklad v Austrálii priemerný človek skonzumuje 9-násobok tohto množstva. Je to spôsobené napríklad aj tým, že chuťové poháriky si postupne zvykajú na jedlo, ktoré im dávate. Ak teda dlhší čas zvyšujete dávky soli, postupne ju začnete cítiť slabšie. To mnohých láka soliť ešte viac a tak sa dostávajú do cyklu, z ktorého sa len ťažko vychádza. Pri nadmernom príjme soli sa z tela začne vylučovať veľa tekutín, stúpa krvný tlak a od toho sa odvíjajú ďalšie zdravotné komplikácie.

[products_pinterest_style products=”” cat=”kolagen” columns=”4″]

Himalájska, alebo obyčajná?

V slovenských obchodoch väčšinou nájdete dva druhy soli – himalájsku a obyčajnú morskú. Prvá z nich má častokrát zaujímavejšiu, ružovkastú farbu, na ktorú obchodníci radi lákajú svojich zákazníkov. Avšak z hľadiska príjmu sodíka – látky, ktorá je zodpovedná za reguláciu množstva tekutín v organizme – sú úplne rovnaké. Himalájska môže mať tú výhodu, že obsahuje okrem NaCl niektoré minerály prospešné pre vaše zdravie. Práve kvôli nim býva zafarbená.

Ako znížiť príjem soli?

Základom je zamerať sa na zdravé a čerstvé potraviny, z ktorých si budete sami variť doma. Len tak budete mať 100-percentnú kontrolu nad tým, koľko sodíka v soli prijímate. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa aj snackom ako sú čipsy, popcorn a iné. Veľmi efektívnym riešením je aj používanie korenín. Mnohí ľudia totižto solia viac preto, aby jedlu dodali chuť. Ak sa naučíte pracovať s koreninami, vaše jedlá budú chutnejšie a následkom toho nebudete cítiť potrebu dosoliť si ich.

Nezabúdajte na to, že ak ste zvyknutí na veľa soli, znižovanie množstva musí byť postupné. Prudkým odobraním soli z jedálnička dosiahnete len to, že budete mať ešte väčšiu chuť na slané jedlá. Dôležité je aj dodržiavanie pitného režimu, následkom čoho sa sodík z tela vyplaví v moči alebo pote bez ďalších zdravotných následkov.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne