logo

Strata kolagénu: aké faktory k nej prispievajú?

Ak ste už niekedy čítali o kolagéne tak určite viete, že táto bielkovina je priamo spájaná s procesom starnutia. Vekom sa totiž hladina kolagénu znižuje a najvýraznejším prejavom je starnutie pokožky. Dobrou správou však je, že rýchlosť straty kolagénu môžeme do veľkej miery ovplyvniť.

Strata kolagénu je nezvratným procesom, ku ktorému prispieva nielen samotný vek ale aj stres, strava či miera pohybových aktivít. Ak túžite po mladistvom vzhľade aj vo vyššom veku, určite by ste sa mali vyhnúť faktorom, ktoré ovplyvňujú stratu kolagénu. Nie je za tým žiadny zázračný prípravok pre večnú mladosť ale niektoré pravidlá, ktoré sa určite oplatí dodržiavať.

VÝNIMOČNÝ KOLAGÉN strata-kolagenu

 

Stratu kolagénu ovplyvňuje najmä strava

Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje stratu kolagénu je práve strava. Odporúča sa konzumovať potraviny, ktoré bránia strate kolagénu, najmä teda potraviny živočíšneho pôvodu. Na prvý pohľad ľahko realizovateľné, najmä ak máte radi mäso. Pre vegetariánov či vegánov to vôbec nie je jednoduchá úloha. Vhodným riešením je siahnuť po doplnku výživy, ktorý prispieva k tvorbe kolagénu.

Do jedálnička tiež odporúčame zaradiť potraviny a nápoje obsahujúce antioxidanty a vitamín C. Práve ten totiž efektívne pomáha k tvorbe kolagénu.

VÝNIMOČNÝ KOLAGÉN

Silnou zbraňou proti strate kolagénu je správne cvičenie

Šport, pri ktorom zaťažujete kĺby hladinu kolagénu skôr znižuje. Ak sa venujete fyzicky náročným aktivitám je určite vhodné zvážiť zvýšenie príjmu kolagénu spôsobom, ktorý sme popísali vyššie. Existujú však aj cvičenia, ktoré tvorbu kolagénu práveže podporujú. V tomto smere ide najmä o precvičovanie tvárových svalov, ktoré zabraňuje neskoršej tvorbe vrások.

Rozhodne neodporúčame čakať na prvé príznaky straty kolagénu. Bez ohľadu na vek by každý dospelý človek mal svoj jedálniček prispôsobiť tak, aby sa neskôr nemusel trápiť kvôli rýchlo starnúcej pleti a bolestivým kĺbom.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na