logo

Spánok – čo sa počas neho deje a ako ho zlepšiť?

Spánok je pre organizmus človeka životne dôležitý. Bez spánku sa jednoducho nedá fungovať. V dnešnej dobe, kedy ľudia chcú čo najviac pracovať a neustále sú pod stresom, sa spánok na rebríčku priorít posúva nižšie. Veď asi každý z nás už niekedy zažil to, keď si radšej večer dal dve kávy, aby sa ešte mohol učiť alebo dorobiť úlohu z práce. Následky nedostatku spánku sú však nepríjemné a od určitej hranice aj životu nebezpečné. V tomto článku sa dozviete o tom, čo vlastne spánok s vašim organizmom robí a taktiež ako zlepšiť jeho kvalitu.

Čo robí vaše telo počas spánku?

Spánok sa delí na 4 hlavné fázy: prvá je prechod z bdelosti do spánku, v druhej sa telo a myseľ spomalia, tretia (hlboký spánok) zodpovedá za hlavnú časť regenerácie a štvrtá (REM) je z hľadiska vedy aj spiaceho človeka asi najzaujímavejšia. V hlbokom spánku je svalstvo úplne uvoľnené, srdce bije pomaly a mozog vykonáva iba úplné minimum aktivity. Po prechode do REM spánku začne srdce biť rýchlejšie, mozgová aktivita stúpa, avšak svaly sú paralyzované. Počas tejto fázy sa vám väčšinou snívajú tie sny, ktoré sa vám zdajú byť najviac reálne.

Benefity kvalitného spánku

Pokiaľ si každú noc doprajete dostatok spánku, budete pociťovať pozitívny efekt z krátkodobého, ale aj dlhodobého hľadiska. Psychika tak získa výhody v oblastiach ako schopnosť sústrediť sa na úlohy, kritické rozmýšľanie, zlepšená pamäť. Spánok je ale dôležitý aj pre fyzické zdravie – pripravuje organizmus na fyzickú námahu, regeneruje tkanivá po náročných výkonoch a pomáha udržiavať správne hladiny určitých hormónov v krvi. S dostatkom kvalitného spánku sa možno zbavíte problémov, ktoré vás trápili už dlhší čas a nevedeli ste, čo ich spôsobuje. Najdôležitejšie ale je, že vyspatý človek má lepšiu náladu a preto si budete viac užívať život.

[ux_bestseller_products products=”” columns=”4″]

Ako spať kvalitne?

Základom je dodržiavanie určitého rytmu. Telo každého človeka je nastavené inak – niekomu je prirodzené zaspávať neskoro, iní sú naopak najaktívnejší v skorých ranných hodinách. Tento rytmus môže byť značne ovplyvnený aj vašou prácou a prostredím, v ktorom žijete. Snažte sa ale nájsť jeden čas zaspávania a vstávania, ktorý vám bude vyhovovať každý deň v týždni. Toho sa potom stále držte (aj počas víkendov a voľna).

Ďalšie tipy, ktoré vám môžu pomôcť s kvalitou spánku:

  • Vyhýbajte sa modrému svetlu z obrazoviek – hlavne 2 hodiny pred zaspávaním
  • Cez deň sa snažte byť čo najviac na prirodzenom svetle
  • Vyberte si čas na oddych počas dňa tak, aby ste nemali večer problém zaspať
  • Vyhýbajte sa športu a cvičeniu tesne pred spaním – tieto aktivity zrýchľujú metabolizmus
  • Nejedzte veľké a ťažké jedlá na večeru

Ak chcete prospieť svojmu organizmu, zamyslite sa nad kvalitou vášho spánku. Ak nájdete nejaké chyby, snažte sa ich napraviť čo najskôr. Prvých pár nocí sa možno budete cítiť zvláštne a ráno sa vám bude ťažko vstávať, ale telo sa po určitom čase prispôsobí a kvalitný spánok sa určite prejaví v rôznych oblastiach každodenného života.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na