logo

Rybí a hovädzí kolagén: účinky, rozdiely a ako si vybrať

Pokiaľ ste sa niekedy zaujímali o výživové doplnky, asi viete že organizmus pre správnu funkciu potrebuje kolagén. Je to druh bielkoviny, ktorý sa v ľudskom tele nachádza v najväčšom množstve. Práve preto sa pri jeho nedostatku môžu prejaviť komplikácie vo viacerých oblastiach zdravia. Z toho dôvodu sa mnohí snažia kolagén dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov. Ak si ale začnete hľadať informácie o jednotlivých produktoch, narazíte na viacero druhov kolagénu. Každý má inú štruktúru, inak sa získava a inak pôsobí na organizmus. V tomto článku sa dočítate o dvoch druhoch kolagénu, s ktorými sa v predajniach stretnete najčastejšie.

Typy kolagénu

Pre správne pochopenie rozdielov medzi rybím a hovädzím kolagénom je najprv dobré oboznámiť sa s jednotlivými typmi. Dokopy je rozlíšených 16 typov kolagénu, z toho v súvislosti s rybím a hovädzím kolagénom sú najdôležitejšie iba prvé tri. Nemajú odborné názvy, označujú sa iba číslom. Toto sú funkcie troch druhov kolagénu, ktoré sú pre ľudské telo najvýznamnejšie:

  • Typ I. Tvorí až 90% všetkého kolagénu v organizme. Skladá sa z veľkých vlákien, ktoré sú prítomné v šľachách, väzivových vrstvách svaloviny, organických častiach kostí, zamši (vrstva kože pod pokožkou), zuboch alebo aj jazvách. Jeho hlavnou úlohou je dodať orgánom pevnosť a štruktúru.
  • Typ II. Tento typ sa skladá z menších vlákien a jeho primárnou funkciou je stavba chrupaviek. Tvorí viac ako 50% všetkých bielkovín v chrupavkách. dá sa teda povedať, že zodpovedá za správnu funkciu kĺbov.
  • Typ III. Funkcia tretieho typu kolagénu pomerne úzko súvisí s prvými dvomi. Práve tento typ totižto určuje priemer ich vlákien. Nachádza sa teda vo väčšine orgánov. Vo väčšom množstve ho avšak nájdeme v dutých orgánoch ako sú cievy alebo črevo. Taktiež sa viaže na krvné doštičky, čím významne prispieva k zrážaniu krvi.

Získavanie hovädzieho kolagénu

Hovädzí kolagén tvorí najväčšiu časť kolagénových doplnkov stravy na trhu. Jeho príprava súvisí s mäsovým priemyslom. Získava sa totižto z kože, ktorá ostane po zabití hovädzieho dobytka a spracovaní mäsa. Počas tohto procesu prechádzajú proteíny v koži hydrolýzou, ktorá kolagén rozkladá na menšie, jednoduchšie vstrebateľné aminokyseliny.

Na získavanie tohto druhu kolagénu sa využívajú kože pochádzajúce z hovädzieho dobytka kŕmeného trávou a žijúceho na pastvinách, avšak kvôli vysokému dopytu sú výrobcovia nútení používať aj kože z kráv odchovaných vo výkrmniach. Ak vám teda záleží na šetrnom zaobchádzaní so zvieratami, hľadajte výživové doplnky s kolagénom z oblastí, kde dobytok počas života netrpí. Napríklad Argentína je známa tým, že svoje kravy kŕmia iba trávou, majú dostatok priestoru na pohyb a nie sú nútené prijímať antibiotiká a hormóny.

Ako funguje hovädzí kolagén

Hovädzí kolagén obsahuje hlavne kolagén typu I. a III. Ako ste sa mohli dočítať vyššie, tieto typy sú pre zdravie človeka nevyhnutné. Po jeho doplnení môžete pociťovať pozitívny vplyv na pohybovú sústavu, ale aj celkovú kondíciu organizmu. Hovädzí kolagén vášmu telu pomôže hlavne tým spôsobom, že mu dodá aminokyseliny potrebné na produkciu vlastného kolagénu.

Účinky hovädzieho kolagénu

Jedným z hlavných efektov tohto výživového doplnku je posilnenie kĺbov, chrupaviek a šliach. Stimuluje tvorbu chrupavkových tkanív, čím významne prispieva k ochrane kĺbov. Konzumácia hovädzieho kolagénu vám teda prospeje z krátkodobého hľadiska (zmiernenie bolestí), ale aj z dlhodobého (menšie riziko ochorení ako reumatoidná artritída vo vyššom veku). Kolagén typu III. taktiež prospeje vášmu tráviacemu traktu, keďže ten sa skladá práve z dutých orgánov. Pomôže pri problémoch s trávením a podporí schopnosť čriev vstrebávať dôležité živiny. Z jeho pozitívnych účinkov budú určite ťažiť aj športovci, lebo hovädzí kolagén preukázateľne skracuje dobu potrebnú na regeneráciu po fyzickej námahe. Okrem regenerácie vám ale pomôže aj pri samotnom športe – reguluje spotrebu ATP v bunkách, takže vaše výkony budú o niečo lepšie.

Prečo zvoliť hovädzí kolagén

Je veľmi dostupný a nájdete ho v takmer každej predajni s výživovými doplnkami. Vzhľadom na to, že priemysel s hovädzím mäsom je veľmi rozvinutý, jeho ceny nie sú vysoké. Mnohí ho uprednostnia aj kvôli alergii na morské plody.

V našej ponuke nájdete hovädzí kolagén s jednorazovou dávkou 10,000mg

Získavanie rybieho kolagénu

Aj keď sa vývary z rybích kostí už dávno považovali za zdraviu prospešné, rybí kolagén je na trhu pomerne novým produktom. Jeho výroba spočíva v tom istom procese, ako výroba hovädzieho kolagénu. Rozdielom je, že v tomto prípade nie sú hydrolyzované kože hovädzieho dobytka, ale kože a šupiny rýb. Zaujímavosťou je, že pokiaľ sa ako zdroj koží a šupín využijú spoločnosti zamerané na udržateľný a šetrný rybolov, tak výroba rybieho kolagénu nemá takmer žiadny negatívny vplyv na životné prostredie.

Ako funguje rybí kolagén

Poskytovanie aminokyselín potrebných na produkciu kolagénu prebieha v prípade rybieho kolagénu rovnako, ako to funguje u hovädzieho. Rozdiel však spočíva v tom, že rybí kolagén obsahuje takmer exkluzívne iba kolagén typu I. a jeho molekuly sú spravidla menšie než pri v hovädzom. To zaručuje jednoduchšie vstrebávanie, vďaka čomu ho môže organizmus rýchlejšie využiť.

Účinky rybieho kolagénu

Tento druh kolagénu je výnimočne bohatý na aminokyselinu hydroxyprolín. Pri jej nedostatku sa objavujú problémy s regeneráciou kože a z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť aj komplikácie s kardio-vaskulárnym a lymfatickým systémom. Okrem toho sa rybí kolagén považuje za výborného pomocníka v boji proti starnutiu pleti. Na kožu má tri hlavné pozitívne účinky, ktoré vás pravdepodobne budú zaujímať:

  • Menej vrások – rybí kolagén napomáha udržiavaniu pružnosti kože, čím zabraňuje tvorbe nových vrások a do určitej miery môže odstrániť už existujúce.
  • Redukuje známky starnutia – antioxidačné účinky rybích produktov sú známe už dlho. Prijímaním rybieho kolagénu sa bude vaše telo efektívnejšie zbavovať voľných radikálov, čím zabráni prejavom starnutia.
  • Obranyschopnosť kože – koža človeka, ktorý pravidelne konzumuje rybí kolagén, býva lepšie hydratovaná a odolnejšia voči UV žiareniu.

Prečo zvoliť rybí kolagén

Hlavným dôvodom, prečo ľudia volia rybí kolagén, je pescatariánstvo. Priaznivci tohto typu stravovania jedia iba rybie mäso, takže kolagén pochádzajúci z rýb im bude určite prirodzenejší než ten z hovädzieho dobytka. Taktiež ho môžete uprednostniť vtedy, keď sa chcete špecificky zamerať na svoju pleť a boj proti starnutiu.

Ak sa teda rozhodujete, ktorý z týchto dvoch druhov kolagénu zvoliť, pamätajte na to, že obe voľby sú v tomto prípade správne. Aj rybí a aj hovädzí kolagén vám poskytnú širokú škálu pozitívnych účinkov v rôznych oblastiach zdravia, takže v princípe nezáleží na tom, ktorý si vyberiete. Pri rozhodovaní vás asi najviac usmernia len faktory ako alergie či prípadné diéty. Nech už zvolíte ktorúkoľvek možnosť, rybí aj hovädzí kolagén sú veľmi dostupné a teda by ste nemali mať problém si ich zadovážiť.

V našej ponuke nájdete rybí kolagén s jednorazovou dávkou 10,000mg

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na