Doprava zdarma pri nákupe nad 70€

Prečo sú raňajky pre naše telo dôležité?

Vraví sa, že raňajky sú základ každého dňa. Tvoria najväčší podiel živín, ktoré naše telo počas dňa príjme. Už naše mamy a staré mamy nám vštepovali, že bez správnych raňajok sa nemá vyjsť z domu ani na krok. Je to však naozaj pravda?

Pri tejto téme sa ľudia delia na tzv. dva tábory. A to na tých, ktorí raňajky milujú a deň bez nich si nevedia predstaviť a na tých, ktorí ich vôbec nepotrebujú. Je to samozrejme individuálne, no pokiaľ Vás zaujíma, čo je pre Vaše telo zdravšie, čítajte ďalej.

Ak si vezmeme, že za deň by sme mali zjesť ideálne päť jedál, ktoré tvoria určitých 100% a tieto percentá by sme rozdelili medzi týchto päť jedál, vyzeralo by to nasledovne:

  • Raňajky – 30%
  • Desiata – 10%
  • Obed – 20%
  • Olovrant – 10%
  • Večera – 20%

Z takéhoto percentuálneho rozdelenia jedál, nám môže byť hneď jasné, že raňajky tvoria najdôležitejšiu položku. Ráno je totiž tou časťou dňa, keď potrebujeme dobehnúť hlad počas spánku. Veď napokon anglický výraz pre raňajky – breakfast – znamená prerušiť hladovanie. Telo je po dlhej noci bez konzumácie jedla pripravené na príjem energie, ktorú potrebujeme na pokrytie energetických nárokov počas dňa. Raňajkami, naštartujeme náš metabolizmus. Ak sa nenaraňajkujeme, telo musí energiu a potrebné živiny ukradnúť zo svojich zásob. To však nie je vôbec ideálne a po rokoch neraňajkovania si telo zvykne, že musí šetriť energiou, a spomalí metabolizmus. Výsledkom je často únava, znížená produktivita a mrzutá nálada.

Pokiaľ nie ste zvyknutí raňajkovať, pretože nepociťujete pocit hladu je na to jednoduché vysvetlenie.

Veľa ľudí počas stresu nepociťuje hlad, a tak, ak viete, že vás čaká náročný deň, pravdepodobne nebudete mať chuť do jedla. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo vám ráno nechutí jesť.

Dôvodom nechuti raňajkovať môže byť aj sústredenie jedla do večerných až nočných hodín. A to sa už dostávame k začarovanému cyklu: neraňajkujem – prvé jedlo dňa je obed – poriadne sa navečeriam – ale mám ešte chute, takže si doprajem nejakú kalorickú bombu – ráno nepociťujem hlad. Vykľučkovaním z tohto kruhu je pokúsiť sa dostať do seba ráno aspoň nejakú formu raňajok a, naopak, večerné porcie ubrať.

Nemusíte si hneď predstavovať obrovské raňajky, ktoré sa rovnajú brunchu. Stačí, ak svojmu telu doprajete aspoň malé množstvo živín aby sa správne naštartovalo. Nepodceňujte raňajky, no na druhú stranu, všetko s mierou. Skúste raňajky skombinovať s vitamínovými výživovými doplnkami a váš organizmus to určite ocení. Dodáte mu komplexnú zmes vitamínov, ktoré sú pre naše telo potrebné.

 

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne