logo

Prečo sú raňajky pre naše telo dôležité?

Vraví sa, že raňajky sú základ každého dňa. Tvoria najväčší podiel živín, ktoré naše telo počas dňa príjme. Už naše mamy a staré mamy nám vštepovali, že bez správnych raňajok sa nemá vyjsť z domu ani na krok. Je to však naozaj pravda?

Pri tejto téme sa ľudia delia na tzv. dva tábory. A to na tých, ktorí raňajky milujú a deň bez nich si nevedia predstaviť a na tých, ktorí ich vôbec nepotrebujú. Je to samozrejme individuálne, no pokiaľ Vás zaujíma, čo je pre Vaše telo zdravšie, čítajte ďalej.

Ak si vezmeme, že za deň by sme mali zjesť ideálne päť jedál, ktoré tvoria určitých 100% a tieto percentá by sme rozdelili medzi týchto päť jedál, vyzeralo by to nasledovne:

  • Raňajky – 30%
  • Desiata – 10%
  • Obed – 20%
  • Olovrant – 10%
  • Večera – 20%

Z takéhoto percentuálneho rozdelenia jedál, nám môže byť hneď jasné, že raňajky tvoria najdôležitejšiu položku. Ráno je totiž tou časťou dňa, keď potrebujeme dobehnúť hlad počas spánku. Veď napokon anglický výraz pre raňajky – breakfast – znamená prerušiť hladovanie. Telo je po dlhej noci bez konzumácie jedla pripravené na príjem energie, ktorú potrebujeme na pokrytie energetických nárokov počas dňa. Raňajkami, naštartujeme náš metabolizmus. Ak sa nenaraňajkujeme, telo musí energiu a potrebné živiny ukradnúť zo svojich zásob. To však nie je vôbec ideálne a po rokoch neraňajkovania si telo zvykne, že musí šetriť energiou, a spomalí metabolizmus. Výsledkom je často únava, znížená produktivita a mrzutá nálada.

Pokiaľ nie ste zvyknutí raňajkovať, pretože nepociťujete pocit hladu je na to jednoduché vysvetlenie.

Veľa ľudí počas stresu nepociťuje hlad, a tak, ak viete, že vás čaká náročný deň, pravdepodobne nebudete mať chuť do jedla. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo vám ráno nechutí jesť.

Dôvodom nechuti raňajkovať môže byť aj sústredenie jedla do večerných až nočných hodín. A to sa už dostávame k začarovanému cyklu: neraňajkujem – prvé jedlo dňa je obed – poriadne sa navečeriam – ale mám ešte chute, takže si doprajem nejakú kalorickú bombu – ráno nepociťujem hlad. Vykľučkovaním z tohto kruhu je pokúsiť sa dostať do seba ráno aspoň nejakú formu raňajok a, naopak, večerné porcie ubrať.

Nemusíte si hneď predstavovať obrovské raňajky, ktoré sa rovnajú brunchu. Stačí, ak svojmu telu doprajete aspoň malé množstvo živín aby sa správne naštartovalo. Nepodceňujte raňajky, no na druhú stranu, všetko s mierou. Skúste raňajky skombinovať s vitamínovými výživovými doplnkami a váš organizmus to určite ocení. Dodáte mu komplexnú zmes vitamínov, ktoré sú pre naše telo potrebné.

 

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na