Doprava zdarma pri nákupe nad 70€

Prečo “Jedz len ak máš hlad” je zlá rada?

Prečo “Jedz len ak máš hlad” je zlá rada?

Snažíte sa jesť, len ak máte hlad no nemôžete sa prestať napchávať sladkosťami? Nie sú to vždy len sladkosti. Niekedy je to miska s čipsami, tyčinkami alebo nutela pred spaním. Čokoľvek čo vložíte do úst prechádza vaším žalúdkom a odburáva pocit, že ste hladný.

Dáva to zmysel. Jem len ak som hladný. Ak teda jete len zdravé jedlá, ktoré vám dodávajú dostatok živín a bez priveľa kalórií. Problém je, že vy nie ste auto a jedlo nie je len palivo na dopĺňanie energie. Ľudia jedia z mnohých dôvodov ale hlad je samozrejme ten najväčší.

[ux_products style=”vertical” columns=”2″ depth=”2″ orderby=”date” image_width=”22″ text_size=”large” text_bg=”rgb(255, 255, 255)”]

Prečo vlastne jeme?

Potešenie – Jedlo je chutné a dokáže nás doslova povzbudiť. Niekedy jeme aj keď práve nepociťujeme hlad. Jeme pretože nám práve to konkrétne jedlo chutí. Nie je to však chyba, ale vlastnosť.

Emócie – Jedenie dokáže byť rušivé (kvôli zlým pocitom alebo myšlienkám) a upokojujúce. Nie je nič nezvyčajné, že ľudia ktorý sú v strese chcú jesť. Je to odpoveď vášho tela na vonkajšie okolnosti a vyrovnanie sa s emóciami. Na druhej strane, jedlo dokáže byť aj súčasťou osláv a užívania si života.

Zvyk – Nie ste vždy hladný keď ráno vstávate, ale ste jednoducho zvyknutý raňajkovať. Ak odídete do práce bez raňajok, väčšinou to do hodiny oľutujete. Je prospešné vytrénovať mozog na časovanie jedál. Váš mozog tak dokáže ovládať hlad a vytrénujete si spoločný cyklus.

Socializácia – Niekedy jeme pretože musíme. Jedlo je dnes všade. Rôzne oslavy, stretnutia s priateľmi alebo rodinou. Kultúra (spoločenské zvyky) hraje veľkú rolu v správaní človeka a určuje tak čo, kedy, kde a prečo jeme.

Nedostatok živín – Možno sa cítite plný, ale ak nedodáte svojmu telu palivo ktoré potrebuje bude si to žiadať v podobe hladu aj napriek tomu že máte plný žalúdok.

Je to potrebné

Veľa z vyššie popísaných dôvodov znejú zle pretože všetky vedú k zlým/nezdravým voľbám jedál. ALE to čo za týmito potrebami stojí je oprávnené.

Je v poriadku zájsť si s priateľmi na večeru a vychutnať si dobré jedlo. Všetko to sú zážitky, ktoré by si človek nemal odopierať. Dokonca je v poriadku si uvariť vaše obľúbené jedlo bez ohľadu na to či je nezdravé. Viac dôležité je, že tieto potreby nedokážete jednoducho vypnúť a vyhodiť ich z hlavy. Je to dokonca ešte horšie, kedže ignorovanie hladu vás neskor donúti k záchvatu jedenia. Takže “Jedz len ak cítiš hlad” môžeme považovať za nepraktické a zlé pre našu biológiu a naše ciele k lepšiemu životnému štýlu.

Odporúčané: Syndróm dráždivého čreva – Prečo vás váš žalúdok nenávidi?

Riešenie

Aby sme dosiahli naše ciele, je potrebné si uvedomiť čo spôsobuje pocity hladu.

Ak máte pocit, že potrebujete prestávku pri práci – aj keď je jej ešte veľa – tak si nájdite niečo čo vás nakopne a snažte sa vyhnúť cukríkom a facebooku.

Ak máte náladu pod psa a viete, že špagety od vašej matky vám dokážu pozdvihnúť náladu bez ohľadu na to, že sa snažíte cestovinám vyhnúť oblúkom, tak si ich pokojne dajte a vychutnajte. Je to lepšie riešenie než prejedať sa niečim zdravým čo vaše túžby jednoducho nenaplní.

Ak máte nutkanie jesť niečo nezdravé čo chutí skvelo aj napriek tomu že držíte diétu, bude jednoduchšie ak si to uvaríte a sami zistíte či vaša túžba bola upokojená. Možno prídete na to, že to jedlo nebolo až také skvele ako ste očakávali a už si to v budúcnosti odpustíte.

Zdravá strava je výborným riešením mnohých problémov a keď sa naučíte zdravšie stravovať zistíte, že je lepšie jesť naozajstné jedlo a nie len impulzívne do seba niečo nahádzať. Nezabúdajte však, že tráviť čas s rodinou pri dobrej večeri alebo zabaviť sa s priateľmi pri skvelej pizzi je tiež dôležitá stránka života na ktorú netreba zabúdať.

Jedlo je súčasťou nášho života, nie len zdravia ale aj iných hodnôt. Ak to pochopíte bude pre vás jednoduchšie nájsť medzi tým  rovnováhu.

Vyskúšajte naše produkty

 

[ux_products style=”vertical” columns=”2″ depth=”2″ orderby=”date” image_width=”22″ text_size=”large” text_bg=”rgb(255, 255, 255)”]

Zdroj

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne