logo

Oslabená imunita. Problém moderného človeka.

Hovorí vám niečo slovo imunosupresia? Odborný výraz až tak známy nie je, no termín “oslabená imunita“ dobre poznáte. Niekto z počutia, iní následky zníženej obranyschopnosti pociťujú na vlastnej koži. Oslabená imunita môže za časté infekcie, zápaly aj alergie. A keď sa úplne zblázni, obráti sa proti telu a vznikajú autoimunitné ochorenia.

Spoznajte príčiny oslabenej imunity

Bez vetra sa ani lístok nepohne. A to platí aj pri oslabenej imunite. Vynímajúc vrodené poruchy si za zníženú obranyschopnosť vo veľkej miere môžeme sami.

 • Znečistené životné prostredie – organizmus je 24 hodín denne vystavený prostrediu, ktoré je doslova zamorené toxínmi. Imunita nevládze čeliť takémuto intenzívnemu útoku vonkajších vplyvov a jednoducho im podľahne. Na otázku, kto má na svedomí znečistené prostredie, odpovedať netreba.
 • Chronický stres – krátkodobý stres môže motivovať k výkonu, no z dlhodobého hľadiska ničí zdravie. Stres aktivuje tvorbu kortizolu. Stresový hormón spôsobuje, že imunita stráca schopnosť pohotovo reagovať na vonkajšie vplyvy.
 • Zlozvyky – fajčenie, alkohol, zlá strava a málo pohybu sú vražedná kombinácia pre imunitu. Telo je pod vplyvom spomenutých zlozvykov v katastrofálnom stave. Nemá dostatok energie, žiadnu kondíciu a tým pádom aj slabú obranyschopnosť.

Počúvajte svoje telo

Odhaliť oslabenú imunitu nie je nič zložité. Telo vysiela jasné signály, že niečo nie je v poriadku. Neprehliadajte základné príznaky oslabenej imunity.

 • Opakované infekcie – ak ste často chorý a liečba trvá dlhšie ako je bežné, zbystrite pozornosť. Ide o primárny príznak oslabenej imunity. Najčastejšie sa objavujú ochorenia ako zápal priedušiek, zápal pľúc, meningitída, kožné ochorenia a alergie.
 • Autoimunitné ochorenia – je to stav, kedy sa imunitný systém otočí proti vám a útočí na vlastné bunky. Objavujú sa tak ľahšie ale aj závažné zdravotné problémy.
 • Tráviace ťažkosti – tráviaca sústava je centrom imunity. Ak je oslabená, pocítite to v podobe hnačky, zápchy, nevoľnosti a podobne.
 • Únava – pocit vyčerpania a neustála únava aj po výdatnom spánku sú jasným znakom oslabeného tela. Môžete pociťovať aj bolesť kĺbov a svalstva.

Typy ako posilniť imunitu

Prevencia je najlepšia cesta ako predísť oslabenej obranyschopnosti. Niekedy stačí malá zmena a vaše telo bude fungovať ako hodinky.

 • Eliminujte stres – stres má na svedomí veľa zdravotných komplikácií a negatívne vplýva aj na imunitu. Vyhýbajte sa náročným situáciám, konfliktom a nájdite si čas pre seba. Doprajte si kvalitný spánok, masáž, cvičte jógu alebo iba robte to, čo vás baví. Majte stres pod kontrolou a choroby vás budú obchádzať.
 • Jedzte zdravo – iba zdôrazníme to, čo ste už iste počuli. Strava je základ spokojného a zdravého života. Potraviny, bohaté na vitamíny a minerály prirodzene posilňujú imunitu. Práve tieto potraviny v jedálničku často chýbajú. Hovoríme o ovocí a zelenine. Skladba stravy však nie je všetko. Dôležitá je aj pravidelnosť porcií a dostatok tekutín.
 • Hýbte sa – pravidelný pohyb posilňuje nie len telo ale aj imunitu. Aktivuje vyplavovanie endorfínov a uvoľňuje psychické napätie. Dajte si ale pozor, aby ste to s cvičením neprehnali. Prílišná fyzická záťaž telo oslabuje.
 • Užívajte doplnky výživy – jednoduchá cesta k silnejšej imunite sú prípravky s obsahom vitamínov a minerálov. Ponuka je veľmi rozmanitá a doplnky výživy dostať v rôznych formách. Vyberte takú, ktorá vám najviac vyhovuje a dodržiavajte odporúčané dávkovanie. Imunitu posilní vitamín A, D, E, kyselina listová, železo a zinok.
Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na