Doprava zdarma pri nákupe nad 70€

Nedostatok vitamínov a minerálov

Nedostatok vitamínov a minerálov

Ľudské telo je veľmi zložitý systém, ktorý pre správne fungovanie potrebuje širokú škálu živín a látok. Keď vaša strava nie je vyvážená a niečoho je nedostatok, organizmus začne vysielať varovné signály. Je dôležité naučiť sa ich rozpoznávať, aby ste mohli čo najskôr zájsť do lekárne a kúpiť si správny výživový doplnok, alebo aby ste mohli upraviť svoju stravu podľa požiadaviek vlastného tela.

V tomto článku nájdete niekoľko prejavov najčastejších nedostatkov vitamínov alebo minerálov, avšak pamätajte na to, že v prípade akýchkoľvek zdravotných problémov je dôležité ísť k lekárovi. Za príznakmi spomínanými v článku sa totižto môžu skrývať oveľa vážnejšie zdravotné problémy.

Nedostatok vitamínu B

Vitamín B je potrebný pre správnu funkciu každej bunky v tele, ale nedokážete si ho vytvoriť sami ako napríklad vitamín D. Získavate ho z potravín živočíšneho pôvodu, čo je problém najmä v dnešnej dobe, keď veľa ľudí žije vegetariánskym alebo vegánskym spôsobom života. K prejavom jeho nedostatku patrí znížená mozgová funkcia, nadmerná únava, anémia alebo lámanie a vypadávanie vlasov.

Nedostatok vitamínu D

Nedostatok tohto vitamínu ohrozuje hlavne ľudí s tmavšou farbou pokožky, ktorá prirodzene chráni pred slnečným žiarením, alebo starších ľudí. Telo si ho tvorí keď je vystavené priamemu slnku, ale so stúpajúcim vekom táto schopnosť slabne. Nedostatok vitamínu D je nebezpečný v tom, že sa neprejaví hneď, ale až o niekoľko rokov, prípadne desiatok rokov neskôr. Svalová slabosť a nedostatok kostného tkaniva sú príznaky, ktoré hlavne u starších ľudí spôsobujú časté zlomeniny. Nebezpečná je ale aj oslabená funkcia imunitného systému.

[row ]

[col span=”1/3″ ]

[/col]
[col span=”1/3″ ]

[/col]
[col span=”1/3″ ]

[/col]

[/row]

Nedostatok železa

Železo je veľmi dôležitou súčasťou červených krviniek, keďže sa nachádza v hemoglobíne – červenom farbive, na ktoré sa viaže kyslík. Nedostatok železa je jeden z najbežnejších nedostatkov živín na svete. Trpí ním až 25% svetovej populácie. U žien je riziko ešte vyššie než u mužov z dôvodu menštruácie. Taktiež vegáni a vegetariáni môžu trpieť nedostatkom, lebo najlepším zdrojom železa je červené mäso a orgány zvierat. K prejavom nízkej hladiny tejto látky sa radí únava, svalová slabosť, oslabený imunitný systém a znížená mozgová aktivita.

Nedostatok vápniku

Tento minerál je mimoriadne dôležitý hlavne v období rastu. Deti, ktoré nejedia dostatok mliečnych výrobkov s vysokým obsahom vápniku, môžu mať problémy so zubami a kosťami. Okrem toho hrá zásadnú rolu aj pri komunikácii srdca, svalov a nervovej sústavy – je to tzv. signálna molekula. Jeho dlhodobý nedostatok v dospelosti sa prejavuje vo forme osteoporózy vo vyššom veku.

Nedostatok vitamínu A

Vitamín A má v organizme veľa funkcií a preto sa jeho nedostatok môže prejaviť rôznymi príznakmi. Je dôležitý pre správnu funkciu a regeneráciu kože, zdravé zuby a kosti. Z vitamínu A sa tiež tvoria pigmenty, ktoré umožňujú oku vidieť v tme. Preto pri nízkej hladine vitamínu A môžete pociťovať zhoršenie, v najhoršom prípade úplnú stratu zraku v tme. Jeho nedostatok spôsobuje problémy s imunitou a vyššie riziko nákazy bežnými chorobami. Problém s príjmom vitamínu A majú hlavne ľudia žijúci v menej rozvinutých krajinách, kde sú bežné problémy s celkovým nedostatkom jedla. Za asi najbohatšie zdroje sa považujú orgány zvierat, mäso a vajíčka.

Najlepší spôsob ako si zaručiť dostatok vitamínov a minerálov v tele, je vyvážená strava. Ak z nejakého dôvodu nechcete alebo nemôžete jesť potraviny, ktoré sú zásadné pre dopĺňanie týchto živín, choďte za svojim lekárom a požiadajte ho o radu ohľadne výživových doplnkov. Zabezpečíte si tak zdravé telo, ktoré bude počas celého roka fungovať naplno.

 

Zdroj

https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-deficiency#11

https://www.healthline.com/nutrition/7-common-nutrient-deficiencies#section6

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne