Doprava zdarma pri nákupe nad 70€

Chcete kráčať s dobou? Zapracujte na svojom jedálničku. Za posledné roky sa čoraz viac hovorí o zdravom stravovaní a ľudia viac premýšľajú o tom, čo vkladajú do úst.
Zdravá strava je odrazový mostík k zdravému a spokojnému životu. Základom je ale pochopiť, o čom to zdravé stravovanie vôbec je a aké má pravidlá.

Zdravé stravovanie nie o hladovaní

Aj vy žijete v domnienke, že zdravá strava je o miniatúrnych porciách a zelenine? Ste na omyle. Úbytok na váhe je iba pridaná hodnota. Primárnym cieľom racionálneho stravovania je zdravý a vitálny život.
Ľudské telo je ako stroj v nepretržitej prevádzke. Denne v ňom pribieha nespočetné množstvo procesov a aby všetko fungovalo ako má, potrebuje kvalitné pohonné látky. Ak ich nedostáva, dochádza k poruchám, ktoré badať po fyzicky aj duševne.

Zdravá strava nie je veda.  Stačí poznať základné pravidlá.

Zdravá strava je o rovnováhe. Rovnováhe makronutrientov a mikronutrientov, Ak sa chcete vydať touto cestou, mali by ste vedieť, čo to mikro a makro vôbec je.

Makronutrienty sú staré známe tuky, sacharidy a bielkoviny- Teda základné živiny, ktoré telo potrebuje v najväčšom množstve.

Mikronutrienty predstavujú komplex vitamínov a minerálov. Potrebujeme ich v menšom množstve, no bez nich by nič nefungovalo správne. Niektoré látky si telo vyrobí samo, iné získava zo stravy.

10 prikázaní zdravého stravovania

  1. Budeš jesť rozmanitú stravu na zabezpečenie všetkých makronutrientov. Ak vyradíš zo stravy živočíšne potraviny, nájdeš plnohodnotný zdroj bielkovín.
  2. Budeš jesť 5 porcií zeleniny a ovocia denne na získanie potrebného množstva mikronutrientov.
  3. Budeš uprednostňovať potraviny s podielom bielkovín vyšším ako je obsah cukrov a tukov.
  4. Budeš mať rybu na tanieri aspoň 1 krát do týždňa.
  5. Vymeníš spracované obilniny za celé – zaradíš do slovníka slovo „celozrnný“.
  6. Budeš pripravovať čerstvé pokrmy a rozlúčiš sa s polotovarmi.
  7. Budeš používať šetrné spôsoby tepelnej úpravy pre zachovanie čo najväčšieho množstva živín v potravinách.
  8. Budeš jesť pravidelne, menšie porcie a nočnému vyjedaniu je koniec.
  9. Budeš mať dostatočný a zdravý pitný režim.
  10. V súvislosti s alkoholom pochopíš pravý význam slova „príležitostný“.

 

 

 

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne