Doprava zdarma pri nákupe nad 50€

Najčastejšie poruchy trávenia

Poruchy trávenia

Problémy s trávením niekedy počas života postihnú v priemere 4 z 10 ľudí. Prejavujú sa v rôznych formách, ale najčastejšie sa môžete stretnúť s poruchou funkcie čreva (hnačka, zápcha), pálenie záhy, alebo nadúvanie. Našťastie sú tieto problémy často riešiteľné zmenou životosprávy, jedálničku alebo užívaním bežne dostupných liečiv.

Chronická zápcha

Pri zápche sa organizmus kvôli zníženej funkcii čriev nedokáže zbaviť stolice. Táto porucha trávenia je väčšinou spôsobená nesprávnou stravou alebo nedostatkom pohybu. V prípade, že vás trápi zápcha, mali by ste začať jesť viac vlákniny, piť dostatok tekutín a vyhýbať sa dlhým časovým úsekom bez pohybu. Črevnej peristaltike totižto výrazne prospieva pohyb celého tela.

Chronická hnačka

Dlhodobá hnačka je často len vedľajším prejavom iných zdravotných problémov, takže návšteva lekára je v tomto prípade veľmi dôležitá. Môže byť napríklad jedným z prejavov rôznych intolerancií, prípadne ochorení ako je Crohnova choroba. Pre oslabenie hnačky by ste mali prestať piť nápoje s obsahom kofeínu a alkoholu, v strave by ste mali obmedziť vlákninu a prejedanie sa. Počas hnačky organizmus stráca veľa tekutín, takže si dávajte oveľa väčší pozor na ich príjem.

Pálenie záhy

Odbornejšie je táto porucha trávenia nazývaná aj reflux a je spôsobná návratom žalúdočného obsahu s kyselinou do pažeráku. Pálenie záhy sa môže dostavovať iba po určitých jedlách alebo nápojoch, alebo sa objaví vo forme dlhodobého problému. V prvom prípade je dôležité odpozorovať problémové jedlá a vyhýbať sa im, prípadne použiť liek na neutralizáciu kyseliny. Ak vás reflux trápi pravidelne a po rôznych jedlách, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

Nadúvanie

Nadúvanie síce väčšinou nie je z hľadiska zdravotného rizika tak vážne ako ostatné poruchy trávenia, ale určite dokáže výrazne vplývať na kvalitu života. Pri nadúvaní vás pravdepodobne bolí brucho kvôli neprestávajúcim kŕčom, cítite sa nafúknutí a nemáte chuť na jedlo ani rôzne spoločenské aktivity alebo športy. Je známe, že niektoré potraviny prirodzene nadúvajú viac ako ostatné. Ak ste náchylní na túto poruchu trávenia, určite sa im vyhýbajte. Ak ale nadúvanie dlhodobo neprestáva, opäť môže ísť o prejav intolerancie alebo vážnejšieho ochorenia tráviaceho traktu.

Nezabúdajte, že informácie na internete sú iba všeobecné a nikdy nenahradia návštevu u lekára, ktorý vás dokáže dôkladne vyšetriť. Ak vás poruchy trávenia trápia iba po určitých jedlách, vyhýbajte sa im. Ak ale problémy neprestávajú, jediné správne riešenie je zájsť na prehliadku. Môžete tak objaviť ochorenie v skorej fáze, vďaka čomu ho budete môcť liečiť ešte pred tým než spôsobí väčšiu škodu.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne

Organic Care Vám prináša výživové doplnky vo forme sirupov. V našej ponuke nájdete vitamíny a kolagény pre rôzne potreby. Nakopnite svoje telo tým správnym doplnkom!

Kontakt

Fakturačné údaje

Copyright © 2023 Organic Care. Všetky práva vyhradené. Vytvoril: Dávid Karabin