Poruchy trávenia
Problémy s trávením niekedy počas života postihnú v priemere 4 z 10 ľudí. Prejavujú sa v rôznych formách, ale najčastejšie sa môžete stretnúť s poruchou funkcie čreva (hnačka, zápcha), pálenie záhy, alebo nadúvanie. Našťastie sú tieto problémy často riešiteľné zmenou životosprávy, jedálničku alebo užívaním bežne dostupných liečiv.
Chronická zápcha
Pri zápche sa organizmus kvôli zníženej funkcii čriev nedokáže zbaviť stolice. Táto porucha trávenia je väčšinou spôsobená nesprávnou stravou alebo nedostatkom pohybu. V prípade, že vás trápi zápcha, mali by ste začať jesť viac vlákniny, piť dostatok tekutín a vyhýbať sa dlhým časovým úsekom bez pohybu. Črevnej peristaltike totižto výrazne prospieva pohyb celého tela.
Chronická hnačka
Dlhodobá hnačka je často len vedľajším prejavom iných zdravotných problémov, takže návšteva lekára je v tomto prípade veľmi dôležitá. Môže byť napríklad jedným z prejavov rôznych intolerancií, prípadne ochorení ako je Crohnova choroba. Pre oslabenie hnačky by ste mali prestať piť nápoje s obsahom kofeínu a alkoholu, v strave by ste mali obmedziť vlákninu a prejedanie sa. Počas hnačky organizmus stráca veľa tekutín, takže si dávajte oveľa väčší pozor na ich príjem.
Pálenie záhy
Odbornejšie je táto porucha trávenia nazývaná aj reflux a je spôsobná návratom žalúdočného obsahu s kyselinou do pažeráku. Pálenie záhy sa môže dostavovať iba po určitých jedlách alebo nápojoch, alebo sa objaví vo forme dlhodobého problému. V prvom prípade je dôležité odpozorovať problémové jedlá a vyhýbať sa im, prípadne použiť liek na neutralizáciu kyseliny. Ak vás reflux trápi pravidelne a po rôznych jedlách, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.
Nadúvanie
Nadúvanie síce väčšinou nie je z hľadiska zdravotného rizika tak vážne ako ostatné poruchy trávenia, ale určite dokáže výrazne vplývať na kvalitu života. Pri nadúvaní vás pravdepodobne bolí brucho kvôli neprestávajúcim kŕčom, cítite sa nafúknutí a nemáte chuť na jedlo ani rôzne spoločenské aktivity alebo športy. Je známe, že niektoré potraviny prirodzene nadúvajú viac ako ostatné. Ak ste náchylní na túto poruchu trávenia, určite sa im vyhýbajte. Ak ale nadúvanie dlhodobo neprestáva, opäť môže ísť o prejav intolerancie alebo vážnejšieho ochorenia tráviaceho traktu.
Nezabúdajte, že informácie na internete sú iba všeobecné a nikdy nenahradia návštevu u lekára, ktorý vás dokáže dôkladne vyšetriť. Ak vás poruchy trávenia trápia iba po určitých jedlách, vyhýbajte sa im. Ak ale problémy neprestávajú, jediné správne riešenie je zájsť na prehliadku. Môžete tak objaviť ochorenie v skorej fáze, vďaka čomu ho budete môcť liečiť ešte pred tým než spôsobí väčšiu škodu.