logo

Sodík, Draslík, Horčík, Vápnik – ich účinky, zdroje a dávkovanie

Sodík

Sodík je minerálom, ktorého hlavnou úlohou je regulovanie telesných tekutín. Pre svoje dôležité vlastnosti je v ľudskom tele nenahraditeľný. Jeho nadbytok však môže narobiť viac škody ako úžitku.

Sodík – účinky

Okrem toho, že reguluje distribúciu telesných tekutín, sodík podporuje látkovú výmenu bielkovín a uhľohydrátov a pomáha pri procese trávenia. Okrem toho pomáha udržiavať správny osmotický tlak v bunkách, podporuje činnosť obličiek a chráni telo pred tvorbou obličkových kameňov.

Sodík pomáha z organizmu odvádzať prebytočný oxid uhličitý a zabraňuje tvorbe svalových kŕčov. U ľudí trpiacich nízkym krvným tlakom pomáha bojovať proti únave. Dôležitú úlohu zohráva aj pri prenose nervových vzduchov a prospieva funkciám mozgu.

Sodík – zdroje

Doplniť do svojho tela sodík je veľmi jednoduché, nachádza sa v kuchynskej soli, dochucovadlách, či minerálnych vodách. Nájdete ho tiež v konzervách, či spracovanom mäse. Je však obsiahnutý aj v zdravších potravinách, a to v listovej zelenine, jablkách, strukovinách, mrkve, červenej repe, orechoch a v chlebe.

Sodík – dávkovanie  

Odporúčaná denná dávka sodíku je 1500 mg pre dospelého človeka, 1000 mg a viac pre deti, v závislosti od ich veku. Vyššie dávky sa odporúčajú športovcom a ľuďom, ktorí ťažko pracujú. Nedostatok sodíka sa vyskytuje len zriedka, naopak veľmi častý je jeho prebytok.

Draslík

Draslík je minerál, ktorý sa nachádza v každej bunke tela. Práve od neho závisí množstvo životne dôležitých funkcií.

Draslík – účinky

Draslík prispieva najmä k:

  • správnemu fungovaniu nervového systému
  • správnemu fungovaniu svalov
  • udržaniu normálnych hodnôt krvného tlaku.

Draslík – zdroje

Pre príjem draslíka nemusíte konzumovať výživové doplnky, je totiž obsiahnutý v mnohých potravinách vrátane mäsa, rýb, mlieka, zemiakov, brokolice, paradajok, špenátu, sóje, či orechov. Prítomný je tiež v ovocí. Obsahujú ho najmä banány, marhule, avokádo, pomaranče, kivi a figy.

Draslík – dávkovanie

Dospelý človek by mal denne prijať 4000 až 5000 mg draslíka. Ak je však organizmus vystavený extrémnym podmienkam a stráca veľa draslíka, je potrebného ho dopĺňať aj vo väčších množstvách. Pri predávkovaní sa môže objaviť slabosť, ťažkosť svalov, a v horších prípadoch aj arytmia a kolaps.

Horčík

Horčík, nazývaný tiež magnézium je nevyhnutným prvkom, ktorý sa podieľa na vyše 300 enzýmoch ľudského organizmu. Okrem zdravotných benefitov, ktoré ponúka pomáha pri nadmernej fyzickej alebo psychickej záťaži, pričom jeho potreba sa s pribúdajúcim vekom postupne zvyšuje.

Horčík – účinky

Horčík udržuje telo v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii. Táto minerálna látka je dôležitá pre väčšinu buniek ľudského tela a pre ich správne fungovanie.

Horčík – zdroje

Väčšina ľudí pri nedostatku magnézia hneď siaha po výživových doplnkoch, no je možné ho doplniť aj vhodnou stravou. Tekvicové semienka, varený špenát, horká čokoláda, tmavá fazuľa, mandle a avokádo, všetky tieto potraviny obsahujú horčík.

Horčík – dávkovanie

Denná odporúčaná dávka horčíka sa pohybuje medzi 300 až 400 mg. Môže sa však líšiť v závislosti od faktorov ako vek alebo pohlavie, ale aj od vonkajších vplyvov akým môže byť napríklad stres. Nedostatok horčíka sa prejavuje hneď mnohými ťažkosťami vrátane nervozity, úzkosti, svalovej podráždenosti, zrýchlenej srdcovej činnosti a zvýšeného krvného tlaku. Nadbytok zas môže spôsobiť tráviace ťažkosti, či poruchy srdcového rytmu.

Vápnik

Vápnik patrí k najdôležitejším minerálom v tele. Je základnou stavebnou zložkou kostí a zubov. Pri nedostatku vápniku v tele, si ho telo rýchlo začne dopĺňať z kostí.

Vápnik – účinky

Vápnik je potrebný pre správnu funkciu buniek a srdca, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi. Má tiež schopnosť regulovať vysoké hladiny horčíka, fosforu a draslíka v krvi. Je nevyhnutný pri prevencii a liečbe osteoporózy.

Vápnik – zdroje

Hlavným zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky. Obsahujú ho však aj rastlinné zdroje ako mak, vlašské orechy, sója alebo lieskovce. Pri potrebe vysokých dávok vápnika sa odporúča užívať aj výživové doplnky.

Vápnik – dávkovanie

Odporúčaná denná dávka závisí od mnohých faktorov vrátane veku, či zdravotného stavu. Zvýšený príjem sa odporúča v období rýchleho rastu, v menopauze, či pri zlomeninách. Vo všeobecnosti sa odporúča prijať od 200 mg vápnika denne u detí až po 1200 mg denne u seniorov.

Dlhodobý nedostatok vápnika môže narušiť pevnosť a štruktúru kostí. Keď máte vápnika v tele priveľa môžete trpieť častým smädom a močením, tráviacimi ťažkosťami, únavou, či bolesťou v kostiach. Môžu sa vytvoriť aj obličkové kamene.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na