Doprava zdarma pri nákupe nad 70€

Čo je „popálenie vetrom“? Prečítajte si o príznakoch, ošetrení a prevencii, ako radia dermatológovia.

Ak ste boli v chladnom počasí po dlhý čas vystavení zime, pravdepodobne viete o čom je reč. Pojem „windburn“ v našom jazyku nemá presný preklad, ale voľne by sa dal označiť za „popálenie vetrom.“ Na prvý pohľad sa jedná len o začervenanie a vysušenie pokožky, ale tento stav je škodlivejší, než by sa mohlo zdať.  Prečítajte si teda, ako sa proti nemu efektívne brániť a čo robiť, pokiaľ sa mu nevyhnete.

Čo to je?

„Popálenie vetrom“ je typ podráždenia pokožky. „V podstate ide o poškodenie kože, ktoré sa prejavuje suchou, začervenanou a šúpajúcou sa pokožkou,“ povedala dermatologička Mary L. Stevenson z New York City pre magazín Health. Najčastejšie sa objavuje vtedy, keď máte odkrytú pokožku dlhší čas vystavenú kombinácii studeného, suchého vzduchu a vetra.

Pôsobením suchého vzduchu sa narúša prirodzená ochranná vrstva pokožky tvorená mazom a vlhkosťou. „Popáleniny“ spôsobené vetrom tak odkrývajú hlbšie vrstvy pokožky, ktoré sú následne náchylnejšie na zápal, nedokážu si udržať vlhkosť a nedokážu sa brániť voči dráždivým podnetom z okolia.

Riziko zdravotných problémov sa ale zvyšuje, ak sa k „popáleniu vetrom“ pridá aj spálenie pokožky spôsobené UV svetlom. Chlad a vietor tomuto škodlivému žiareniu zo slnka akoby otvára cestu k prieniku do pokožky a ako asi viete, to môže viesť k rôznym mutáciám v bunkách a následným dermatologickým problémom. Väčšinou sa spálenia bojíte hlavne v lete, kedy priamo cítite horúčavu a viete, že máte použiť krém s ochranným faktorom proti UV žiareniu. V chladnom počasí sa na tento problém ale ľahko zabúda. Preto ani v zimných mesiacoch, či už na lyžovačke alebo turistike v horách, určite nezabúdajte na natieranie odkrytých miest.

[ux_bestseller_products products=”” columns=”4″]

Aké sú symptómy?

Keďže príznaky sú podobné ako pri spálení zo slnka, je ťažké určiť, o ktorý problém sa jedná. Pokojne môžu nastať spolu. Všeobecne ale platí, že ak ste boli dlhší čas na chladnom vzduchu a vaša pokožka je červená, citlivá na dotyk a suchá, máte „popáleninu“ od vetra. Najčastejšie príznaky teda sú:

  • Suchá pokožka
  • Zápal
  • Šúpanie pokožky
  • Začervenanie
  • Citlivosť na dotyk
  • Pľuzgiere (vo vážnych prípadoch)

Odborníci upozorňujú aj na to, že niektoré ošetrenia pleti (masky, peelingy, dermabrazia…) môžu zvýšiť riziko vzniku „popálenia vetrom.“ Preto je po nich dôležité kožu ošetriť krémom s ochranným faktorom proti UV svetlu a nezabúdať na hydratáciu.

Ako ošetriť „popálenie vetrom“ a ako sa proti nemu brániť?

Ak na sebe pozorujete príznaky „popálenia vetrom,“ najlepšie čo môžete urobiť je dopriať pokožke dôkladnú starostlivosť. Pravidelne aplikujte hydratačný krém, ak idete von, použite aj krém chrániaci pred UV žiarením a pokiaľ je to možné, dajte si pauzu od dlhých výletov v chladnom počasí. Jednak vám môže chlad a vietor uškodiť ešte viac, ale aj snaha chrániť sa oblečením môže viesť k zhoršeniu situácie. Mnohí si tvár prekryjú viacerými vrstvami oblečenia, ktoré neustálym dotykom dráždia už poškodenú pokožku.

Podobne ako pri spálení sa zo slnka, aj „popálenie vetrom“ by v menej vážnych prípadoch malo do niekoľkých dní odísť. Ak je váš stav vážny, tvoria sa vám pľuzgiere a ani po týždni neprichádza zlepšenie, určite vyhľadajte lekársku pomoc.

Čo sa týka prevencie, najefektívnejšie je prekrytie čo najväčšej plochy kože viacerými vrstvami oblečenia. Taktiež nezabúdajte na hydratáciu pokožky – Skin Cancer Foundation odporúča v extrémnych podmienkach aplikovať vrstvu ochranného krému každé dve hodiny. Tak by vaša pokožka nemala trpieť a vy si budete môcť pobyt vonku naplno užiť aj v zimnom období.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne