logo

Čo je kolagén? 5 benefitov kolagénu.

 

Čo je kolagén?

Možno poznáte kolagén ako prísadu do svojich najobľúbenejších krémov alebo ste kolagén zazreli niekde v lekárni medzi vitamínmi. Ale čo vlastne kolagén je a ako vám môže pomôcť vo všednom živote? Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina nachádzajúca sa v našom tele. Môžete ho nájsť v kostiach, svaloch, pokožke, cievach, šľachách a tráviacom systéme. Je to pomocník pri náhrade odumretých buniek v pokožke a robí ju silnejšou a elastickejšou. Kolagén je taktiež veľmi potrebný pre naše kĺby. Jednoducho povedané, kolagén je ako lep, ktorý drží naše telo pokope. Ako naše telo starne, produkcia kolagénu sa spomalí a to sa preukáže napríklad v podobe vrások alebo bolesti kĺbov. Ďalším faktorom je aj životospráva. Príjem jedál s vysokým obsahom cukru, fajčenie alebo príliš veľa slnka takisto vplýva na vašu hladinu kolagénu. Bolo preukázané, že choroby spojené s nedostatkom kolagénu sú väčšinou geneticky vrodené. Nie je však vylúčene, že trpíte problémami so vstrebávaním živín alebo nedostatočnou naturálnou produkciou kolagénu vo vašom tele. Pýtate sa však aké sú ďalšie výhody kolagénu?


1. Kvalitnejšie vlasy a pokožka

Počas toho ako čítate tento článok, produkcia kolagénu sa vo vašom tele spomaľuje. Deje sa to nám všetkým a nedá sa tomu vyhnúť. Môžete si to všimnúť napríklad na vašej pokožke alebo tvári. Zvýšenie príjmu kolagénu napomáha k zvýšeniu elasticity kože a obnoveniu kožných buniek a ich prirodzenej regenerácii. Štúdie dokázali, že 2.5 – 5 gramov kolagénu u žien medzi vekom 35 až 55 v denných dávkach po dobu 8 týždňov, viditeľne zlepšil elasticitu kože, vlhkosť a drsnosť pokožky a to všetko s malými alebo žiadnymi vedľajšími účinkami.(Štúdia) Preto je kolagén jeden z najlepších doplnkov výživy na trhu. Kolagén je nápomocný aj pri celulitíde alebo striách.

2. Znižuje bolesti kĺbov a ich degeneráciu

Máte pocit, že už nedokážete spraviť ani krok pretože vás bolia kĺby? Aj to môže spôsobiť nedostatok kolagénu. Strácaním kolagénu sa naše kĺby a šľachy pohybujú ťažšie, čo ma za následok stuhnutie a opuchy. Kolagén pôsobí ako mazivo pre naše kĺby a pomáha pohybu bez bolestí. Predstavte si, že vaše kĺby sú ako pánty na dverách. Pánty pomáhajú dverám ľahšie sa otvárať no aj tie je potrebné z času na čas premastiť. Ak vaším kĺbom nedáte dostatok maziva, v našom prípade kolagénu, riskujete osteoporózu a rôzne poruchy kĺbov (Štúdia 1, Štúdia 2). Vedci z Harvardu zistili, že kolagén typu 2 výrazne pomohol pacientom trpiacim reumatoídnou artritídou stlmiť ich bolesti a znížiť opuchy(Výskum). Dalšia štúdia preukázala, že ľudia trpiaci osteoartrózou, kolagén typu 2 výrazne zlepšil ich bežné denne aktivity ako chodenie po schodoch alebo spánok a tak aj kvalitu ich života(Štúdia).

3. Posilnenie metabolizmu, svalov a energie

Pridanie kolagénu do vášho jedálnička pomáha nakopnúť váš metabolizmus k premene základných živín. Jedna z najdôležitejších úloh glycínu je premena glukózy na energiu ktorá vyživuje vaše svalové bunky. Nezabúdajte, že vekom naše svaly ochabnú a je potrebne ich udržiavať. Je odporúčané kolagén kombinovať s vitamínom C, ktorý prebytočný kolagén dokáže premeniť na bielkoviny, ktoré naše telo dokáže využiť inde. Tieto bielkoviny dokážu obnoviť zdroj energie a vitality. To nie je všetko čo dokáže glycín pre váš metabolizmus. Štúdie dokázali, že glycín je výborný pomocník v našej nervovej sústave a v našom tráviacom trakte. Glycín napomáha spomaliť starnutie a to tak, že riadi antioxidanty v našom tele, ktoré vytvárajú prospešné bunky z našej DNA. Aby toho nebolo málo, je preukázané, že arginín povzbudzuje telo na tvorbu bielkovín s aminokyselín a to je prospešné pre obnovu svalových tkanív, zaceľovanie rán a napomáha k správnemu rastu a budovaniu svalov.

4. Silnejšie nechty, vlasy a zuby

Mali ste niekedy problémy s nechtami? Štiepacie a lámavé nechty môžu byť zapríčinené nedostatkom kolagénu. Kolagén je zložka z ktorej sa skladajú naše nechty, zuby a vlasy. Zvážte pridanie kolagénu do vášho jedálnička a sami sa presvedčíte, že vaše vlasy budú pevnejšie a nechty silnejšie než predtým. Štúdia publikovaná v Journal of Investigative Dermatology (Žurnál o dermatológii) dokázal, že kolagén výrazne zlepšuje pokožku u ľudí trpiacich kožnými chorobami a prospieva pri obnove vlasových folikul u ľudí s redším počtom vlasov (Štúdia).

5. Detoxikácia kolagénom

Ak sa chcete zbaviť toxínov z tela, udržať si vaše srdce zdravé a zlepšiť prietok krvi, kolagén vie byť veľmi nápomocný. Glycín dokáže minimalizovať poškodenie našej pečene, ktorá absorbuje všetky škodliviny ktoré telo príjme. Naša pečeň musí prefiltrovať rôzne toxíny, alkohol alebo cudzie látky a to ju poškodzuje. Glycín tak napomáha pečeni tieto látky dostať z tela von. Je dôležité poznamenať, že kolagén najlepšie funguje s podporou iných vitamínov a minerálov ako je vitamín C, meď,mangán alebo prolín. Aby sa kolagén “aktivoval” vo vašom tele, uistite sa, že máte vždy dostatok týchto látok v tele alebo sú zahrnuté vo vašom kolagénovom doplnku.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na