logo

Ako zaspať, keď ani lieky na spanie nezaberajú?

Každý z nás zažil aspoň raz v živote nedostatok energie po krátkom spánku. Naše telo sa potom cíti unavene, myseľ je nesústredená a nedokáže na 100% spracovávať bežné úkony počas dňa. To, že spánok je primárna potreba tela dobre vieme, ale čo ak jednoducho nemôžeme zaspať? Dôvodov neplánovaného nedostatku spánku môže byť viacero – psychické vyčerpanie, zdravotné problémy, hormóny, cestovanie… Ako teda dopriať telu zdravý a hlboký spánok? Čítajte ďalej.

Zdravý spánok vďaka aminokyseline

Konkrétne ide o jednu z najzákladnejších aminokyselín – glycín. Vďaka glycínu vzniká v ľudskom tele napríklad hemoglobín. Tiež sa podieľa na tvorbe iných, zložitejších látok v ľudskom tele, ktoré podporujú tvorbu energie. Kľúčové však je, že podporuje regeneračnú reakciu tela na zápaly a stojí za dokonalým prenosom informácii medzi nervovými bunkami.

Výskum radí ako na nespavosť

Štúdie vedcov z Japonska ukázali, že glycín má priamy súvis s pozitívnym vplyvom na lepší spánok. Iná štúdia skúmala nespavých ľudí, ktorým boli podávané 3g glycínu istú dobu pred spaním. Zúčastnení dokázali rýchlejšie zaspať a zaznamenali vyššiu bdelosť počas nasledujúceho dňa. Taktiež boli viac sústredení a rýchlejšie reagovali na podnety.  Ďalšia štúdia zistila, že glycín nevyrieši ospalosť počas dňa. Teda pridaním glycínu do rannej kávy pravdepodobne nezvýši množstvo energie počas dňa.

Najbohatším zdrojom je kolagén

jedna tretina kolagénu je tvorená glycínom. Okrem toho, že kolagén napomáha zdravému spánku, je táto bielkovina nesmierne dôležitá pre ľudské telo. Priaznivo vplýva najmä na kvalitu vlasov a pokožky, regeneráciu svalového tkaniva a kĺbov, posilňuje metabolizmus a odstraňuje z tela voľné radikály. Viac o účinkoch kolagénu sa dočítate tu.

VÝNIMOČNÝ KOLAGÉN

Kolagén namiesto tabletky na spanie

Už vieme, že spomínaný glycín sa nachádza najmä v kolagéne. Avšak existuje hneď niekoľko typov kolagénu. Tie sme podrobne opísali v tomto článku.

Ak nepatríte medzi fanúšikov jedenia chrupaviek, kostí a hovädzej kože, najjednoduchší spôsob ako kolagén prijať je v prášku. Narozdiel od prijatia kolagénu v živočíšnej forme,  kolagén v prášku dokáže ľudské telo absorbovať až o 63% rýchlejšie. Môžete si ho pridať večer do svojho smoothie, jogurtu, tvarohu alebo len užiť s vodou, či s mliekom. Na základe skúseností užívateľov kolagénu sa odporúča prijať minimálne 1 hodinu pred spánkom. Kvalitný kolagén v prášku od overeného predajcu kúpite napríklad aj tu.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na