logo

Ako sa starať o svoje mentálne zdravie

Starostlivosť o mentálne zdravie je čoraz častejšou témou diskusií. Dôvodom je životný štýl mnohých ľudí v tejto dobe plnej stresu a aktuálne aj opatrenia súvisiace s globálnou pandémiou a sociálna izolácia. Ak niekto dlhé roky zanedbával svoje mentálne zdravie, je vysoká pravdepodobnosť že práve v poslednom období začal pozorovať väčšie zmeny.

Starostlivosť o mentálne zdravie je čoraz častejšou témou diskusií. Dôvodom je životný štýl mnohých ľudí v tejto dobe plnej stresu a aktuálne aj opatrenia súvisiace s globálnou pandémiou a sociálna izolácia. Ak niekto dlhé roky zanedbával svoje mentálne zdravie, je vysoká pravdepodobnosť že práve v poslednom období začal pozorovať väčšie zmeny.

Prejavy zanedbaného mentálneho zdravia

Najčastejšie sa jedná o rôzne zmeny v pocitoch a náladách. V horších prípadoch dokáže psychika človeka ovplyvniť aj jeho fyzické zdravie, čo môže viesť až k ohrozeniu života. Horší stav mentálneho zdravia sa väčšinou začne prejavovať ako:

  • Neodôvodnené zmeny nálady
  • Zmeny v správaní
  • Vyhľadávanie izolácie
  • Nezáujem o veci, ktoré vás predtým bavili
  • Všeobecný pocit beznádeje

Toto sú prvé náznaky, pri ktorých by ste mali spozornieť a začať hľadať odborníka. Najčastejšou chybou pri starostlivosti o mentálne zdravie je práve to, že ľudia situáciu zľahčujú. Odmietajú ísť k psychológovi a problémy tak dostávajú príležitosť naberať na vážnosti.

Čo robiť pre podporu mentálneho zdravia

Najlepšie je začať od fyzického zdravia, ktoré je s tým mentálnym úzko prepojené. Jedzte zdravo, pite dostatok tekutín, doprajte si kvalitný spánok a zbavte sa zlozvykov (alkohol, fajčenie). Už len tieto kroky môžu spraviť obrovský rozdiel a vy sa hneď začnete cítiť lepšie.

Ak máte príležitosť, venujte sa nejakému športu. Pravidelnou aktivitou samozrejme prospejete fyzickému zdraviu. Ale pri športoch sa do tela vyplavuje veľké množstvo endorfínov (hormón šťastia), čo výrazne pomáha zlepšiť náladu a „vyčistiť hlavu“ od každodenných problémov.

Ďalší krok je v čase pandémie pomerne zložitý, ale ak môžete, stretávajte sa s ľuďmi, ktorých máte úprimne radi. Nechoďte na návštevy a stretnutia, kam by ste inak išli iba zo slušnosti. Vyhľadávajte spoločnosť kamarátov a rodiny, ktorí vo vás zanechávajú príjemné pocity. Ak aj nemôžete tráviť čas niekde vnútri, choďte na prechádzku do prírody. Ak nemôžete ani to, aspoň im zavolajte.

Základom starostlivosti o mentálne zdravie je pochopenie vlastnej psychiky a získanie schopnosti ovládať vlastné myšlienky. S tým vám pomôže meditácia. Je to veľmi účinný nástroj na upokojenie mysle, odbúranie zlých myšlienok a zníženie hladiny stresu vo vašom každodennom živote. Nemusíte tráviť hodiny bez pohnutia ako mnísi v kláštoroch – stačí 10 minút denne, kedy si bez rozptýlenia upracete myšlienky a na chvíľu sa odpojíte od diania okolo vás.

Žijeme v dobe, kedy je veľmi dôležité neustále sledovať svoje mentálne zdravie. Zo všetkých strán je na nás vyvíjaný nátlak, či už v práci, vo vzťahoch alebo na sociálnych sieťach. Preto si aj vy čo najskôr vybudujte návyky, ktoré vám pomôžu proti týmto nástrahám bojovať.

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

liver

Starostlivosť o pečeň, prevencia

Je skvelé, že sa zaujímate o zdravie a funkciu pečene. Pečeň je skutočne kľúčový orgán v našom tele, ktorý zohráva mnoho dôležitých úloh vrátane detoxikácie,

bilinky

TOP 5 biliniek pre Vaše zdravie

Ahoj! S radosťou vám poskytnem informácie o piatich bylinkách, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ich používaní je však dôležité mať na