Doprava zdarma pri nákupe nad 70€

Ako sa starať o svoje kĺby

Ako sa starať o svoje kĺby

Problémy s kĺbmi sa väčšinou objavujú vo vyššom veku. Už od narodenia musia pracovať pri každom pohybe, ktorý urobíte. Nepríjemné na kĺboch je to, že následky zlej starostlivosti sa prejavia až s odstupom niekoľkých rokov. A keď už máte problémy hýbať nejakou časťou tela, býva väčšinou neskoro na iné riešenie než operácie alebo silné lieky. Začnite sa teda o svoje kĺby starať už v mladosti, aby ste si aj v starobe mohli užívať pohyb bez bolesti a komplikácii.

Udržujte si zdravú hmotnosť

Prvý a asi najdôležitejší tip v oblasti starostlivosti o kĺby je udržiavanie zdravej hmotnosti. Pre chrupky a väzy v kĺboch je každý kilogram na tele obrovská záťaž, ktorá spôsobuje zvýšené trenie medzi jednotlivými časťami kĺbu. Je logické, že ak na spojenie dvoch kostí necháte pôsobiť väčšiu silu, bude sa opotrebovávať oveľa rýchlejšie. Je len otázkou času, kedy sa na zaťažených kĺboch začnú prejavovať následky poškodenia tkanív v nich.

Prestaňte fajčiť

Zbavením sa tohto zlozvyku prospejete celému organizmu, nie len kĺbom. Dlhodobí fajčiari sú náchylnejší na osteoporózu – chorobu zasahujúcu kostné tkanivo – a s ňou súvisiace problémy s miestami spájania kostí. Jedným z následkov fajčenia je zhoršené prekrvenie chrupiek, šliach a väzov v kĺboch, čo zvyšuje riziko úrazu a zároveň oslabuje schopnosť regenerácie.

Posilnite svaly

Stav svalov v okolí kĺbov je tiež dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje stav kĺbov. Ak nemáte dostatočne silné svaly, je oveľa jednoduchšie kosti spájané kĺbom dostať do polohy, ktorá spôsobí zranenie. Svalová sila poskytne potrebnú oporu a stabilitu, čím sa riziko úrazu výrazne zníži.

Venujte sa športom bez prudkých nárazov

Pohyb sa dá všeobecne označiť za veľmi prospešný pre kĺby. Nie každý šport je avšak vhodný z hľadiska stavu tkanív v kĺboch. Kontrolovaný pohyb bez prudkých nárazov je najlepšia možnosť, keďže kĺb sa pri ňom udržuje v dobrej kondícii a zároveň nie je zbytočne namáhaný. Príklady na športy, ktoré výrazne prospievajú kĺbom sú cyklistika, plávanie alebo chôdza.

Okrem vyššie spomínaných tipov určite nezabúdajte na vyváženú stravu. Kĺby tiež citlivo reagujú na živiny, ktoré vaše telo prijíma. Správna strava okrem iného pomôže s reguláciou hmotnosti, ale zároveň dodá kĺbom vitamín D a vápnik, ktoré potrebujú pre správnu funkciu.

Pite kolagén

[ux_custom_products cat=”kolagen” columns=”4″]

 

Zdroje

https://www.webmd.com/osteoarthritis/features/home-joint-care

https://www.verywellhealth.com/ways-to-keep-your-joints-healthy-189256

https://www.forthealthcare.com/5-things-you-can-do-to-keep-your-joints-healthy/

Odporúčane produkty

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah článku

Môže Vás zaujímať

Zero Waste, nádej pre lepšiu budúcnosť

Zastavte, vnímajte a pozerajte na svet s otvorenými očami. Aj takto jednoducho by sa dala sformulovať myšlienka Zero Waste. Svet volá o pomoc a Zero Waste je šanca ozdraviť planétu. Na začiatku stojí záujem a potom činy, ktoré  vedú k náprave toho, čo sme pokazili.
Fakt, že čítate tieto slová, dokazuje váš záujem. Už iba pristúpiť k zmene a stanete sa súčasťou hnutia za lepšiu budúcnosť.

Žite zdravo. Ako znížiť zbytočný tuk v strave?

Ak ste na ceste za vysnívanou postavou alebo zdravším životom, tuky by ste nemali zo stravy vylúčiť úplne. Nadmerná konzumácia tučných jedál je síce všeobecne spájaná s nadváhou a ochoreniami srdca, no v optimálnom množstve je tuk pre telo nevyhnutný. Obmedzte množstvo tukov v strave tak, aby telo nepocítilo deficit živín a ručička na váhe išla smerom dolu.

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie?

Pamäť funguje ako úložisko informácií a to má svoje kapacity. Je prirodzené, že čas od času na niečo zabudnete, no sú situácie, kedy potrebujete aby pamäť fungovala ako hodinky. Pamäť ide ruka v ruke s koncentráciou. Ak nie ste sústredený, veľa vecí vám uniká a ťažko si niečo zapamätáte. Keď chcete zlepšiť pamäť a sústredenie, musíte trénovať mozog a zabezpečiť mu dostatočnú výživu.

Tajomstvo zdravej a krásnej pokožky

  Pokožka je denne vystavená extrémnej záťaží a to nie len zvonka ale aj zvnútra. Striedanie ročných období, zlá životospráva, stres aj nedostatok spánku sa negatívne